09 lipca 2010

Johnny Cash - Johnny Cash At San Quentin

Ta płyta jest przez wielu uznawana za legendę muzyki country. Entuzjazm publiczności połączony z pełnym pasji występem zespołu Johnny Casha w okresie najwyższej formy artystycznej. Klasyczna forma synergii artystów i publiczności.

Garażowa, nieczytelna oryginalna realizacja została poprawiona przez specjalistów ze Speakers Corner. Inżynierowie zrobili dużo, jednak z pewnością końcowemu efektowi daleko do doskonałości. Ciekawostką realizacyjną są nagrane w wyniku ocenzurowania komentarzy Johnny Casha dźwięki zagłuszające niecenzuralne i niepoprawne politycznie słowa. Purytańska Ameryka miała swoje prawa. Dziś ograniczają się do nalepek „Parental Advisory” i wszystko wolno.

Płyta zawiera jeden z lepszych duetów z żoną – June Carter-Cash – tak jak w utworze Darling Companion. Jeden z utworów Cash dedykuje niedawno zmarłemu gitarzyście z zespołu Lutherowi Perkinsowi. Okładka zawiera błąd wydawniczy – na liście utworów nie ma nagranego na stronie B standardu Peace In The Valley.

Moim zdaniem więcej w tej płycie legendy niż muzyki. Osobiście wolę z lat 60-tych płytę I Walk The Line i koncertowy album nagrany rok wcześniej niż dzisiejsza płyta – Live At Folsom Prison. To bardziej bluesowa, prawdziwie emocjonalna, będąca spełnieniem marzeń o koncercie dla więźniów realizacja. Procedury związane z organizacją takiego koncertu trwały prawie 10 lat – od momentu napisania i nagrania utworu Folsom Prison Blues. Wielki sukces koncertu i nagrania z Folsom z pewnością uprościł organizację koncertu w San Quentin.

Dla fanów country to z pewnością pozycja obowiązkowa. Dla historyków amerykańskiej kultury ważny dokument. Dla lubiących dobrą muzykę niezły zakup, szczególnie w dobrym tłoczeniu Speakers Corner Records. Dla wszystkich pozostałych – ważniejsza jest historia powstania płyty niż sama muzyka. To płyta z rodzaju – fajnie dostać w prezencie, kupować – niekoniecznie.

Johnny Cash
Johnny Cash At San Quentin
Format: LP
Wytwórnia: Columbia / Speakers Corner Records
Numer: CS 9827

Brak komentarzy: