21 lipca 2010

Lauren Newton, Urszula Dudziak, Jeanie Lee, Jay Clayton, Bobby McFerrin - Vocal Summit

Ta płyta to z pewnością zarówno gratka dla kolekcjonerów, ciekawy zapis unikalnego spotkania wielkich i ważnych dla jazzowej wokalistyki wykonawców, jak i solidna porcja pięknej muzyki. Z tego co wiem, płyta ukazała się jedynie w pierwotnym wydaniu w małym nakładzie w mało znanej wytwórni Moers Music i nigdy nie była wznowiona. Nagranie pochodzi z 1982 roku, kiedy to z funkcjonująca grupą wokalną Vocal Summit gościnnie występowali, z inspiracji Joachima Ernsta Berendta, Bobby McFerrin i Urszula Dudziak. Wtedy jeszcze Bobby McFerrin nie był muzycznym celebrytą i eksperymentatorem, ale zwyczajnie rewelacyjnym wokalistą jazzowym. Urszula Dudziak też była wtedy w najwyższej formie.

Na stronie A płyty zarejestrowano zapis koncertu. To przede wszystkim rewelacyjny duet Bobby McFerrina i Urszuli Dudziak w utworze Michała Urbaniaka New York Polka. Cały koncert zaśpiewany był (przynajmniej w części dostępnej na płycie) a-capella, całkowicie bez instrumentów. Oczywiście wiele tu popisów wokalnych, jednak nie jest to jedynie pokaz możliwości, skali głosów i artykulacji. To także solidny kawałek muzyki. Duet McFerrina i Dudziak z pewnością zabrzmi znajomo dla tych, którzy pamiętają ich wspólny występ na Jazz Jamboree 1985 w Warszawie. Conversations Junior to utwór zaśpiewany solo przez Laurent Newton wcale nie brzmi gorzej od fragmentów śpiewanych przez Urszulę Dudziak.

Strona B to w większości materiał nagrany z towarzyszeniem kwintetu w składzie: saksofon, wibrafon, klawisze, bas i perkusja w studiu radiowo – telewizyjnym dla potrzeb późniejszej emisji. Stąd też pewnie udział instrumentalistów nieco tonujących popisy wokalne i sprawiających, że muzyka jest łatwiejsza w odbiorze. Całkiem sprawny zespół stara się nie przeszkadzać wokalistom i choć elektroniczny podkład syntezatorów wydaje się być dziś trochę przestarzały i tandetny, to całość brzmi całkiem nieźle. Zespół nadaje muzyce dynamiki i uwalnia wokalistów od zadań rytmicznych pozwalając im skupić się na harmonii i właściwym współbrzmieniu głosów. Na stronie B znowu należałoby wyróżnić duet Urszuli Dudziak i Bobby McFerrina – kolejny utwór Michała Urbaniaka – Sorrow Is Not Forever – Love Is. W zespole akompaniującym na wyróżnienie zasługują Barre Philips – to chyba z całej piątki muzyk najbardziej znany – nagrywający między u boku Johna Coltrane’a i Archie Sheepa, i perkusista Joe Chambers, również znany z nagrań z Archie Sheepem, Johnem Coltranem, ale także z wielu sesji z Wayne Shorterem.

Koncert był prawdopodobnie dużo dłuższy. Szkoda, że jedynie jego część została wydana na płycie. To muzyczna uczta. Wielka gratka dla wielbicieli talentów Bobby McFerrina i Urszuli Dudziak, ekwilibrystyki wokalnej, ale także nieprzeciętnej muzykalności wszystkich wokalistów. Nagrania ukazują wokalistów w najwyższej formie, skupionych na muzyce, a nie na komercyjnych chwytach pod publiczkę. Zapewne publiczność na koncercie składała się ze świadomych słuchaczy. W wypadku Bobby McFerrina takie podejście do muzyki nie jest częste. To Bobby McFerrin jakiego znamy na przykład ze wspólnych nagrań z Chickiem Corea (Play). To wielki talent, od wielu lat wydający dość dziwaczne płyty. Ciągle czekam na zwyczajną, zaśpiewaną solo jazzową płytę Bobby McFerrina. Na razie niestety pozostają jedynie takie, archiwalne już nagrania jak Vocal Summit.

Lauren Newton, Urszula Dudziak, Jeanie Lee, Jay Clayton, Bobby McFerrin
Vocal Summit – Live At The New Jazz Meeting Baden - Baden
Format: LP
Wytwórnia: Moers Music
Numer: 2004

Brak komentarzy: