30 sierpnia 2010

Miles Davis - Evolution Of The Groove

Można właściwie zastanawiać się, po co wydaje się takie płyty… Ja też się zastanawiam. Kiedy płyta, zawierająca 15 minut muzyki ukazała się na rynku, kosztowała jakieś 70 złotych. Wtedy postanowiłem, że poczekam, aż będzie kosztowała 19,90. Tak też się stało, więc nie wypadało nie kupić z kolekcjonerskiego obowiązku.

Na płycie wydawca umieścił niepublikowany wcześniej kawałek sesji (trudno to nazwać utworem) Kind Of Blue, a także 4 zremiksowane i na nowo zmontowane utwory z lat siedemdziesiątych z In A Silent Way, Get Up With It, Miles Miles i On The Corner. Dlaczego akurat te i dlaczego z sesji do różnych płyt – chyba tylko dlatego, żeby tych co nie znają, namówić do kupienia oryginalnych wydawnictw. Taki sobie sampler.

Wszystko byłoby w tej koncepcji OK., gdyby nie znaczne zmiany w oryginalnej materii muzycznej. Jako haczyk mający skusić nabywców umieszczono na okładce nazwisko Carlosa Santany, który współcześnie dograł kilka partii gitary do jednego z utworów. Tak więc to nie ma nic wspólnego z rzeczywistą współpracą Santany z Milesem, która najprawdopodobniej ograniczyła się do jednego, lub kilku wspólnych spotkań u Milesa w domu w Nowym Jorku.

Czy takie wydawnictwo ma zachęcić do zainteresowania się elektrycznym okresem Milesa? Może, ale po co wtedy niewiele dłuższy niż 1 minuta kawałek sesji z Kind Of Blue? Jeśli jednak pominąć te zawiłości pomysłu na wydawnictwo i zupełnie bezsensowna na początku cenę, to płyta wcale nie jest taka zła.

Współcześnie grający muzycy za bardzo nie wydziwiali i nie zepsuli oryginalnych nagrań. Może udział muzyków sceny klubowej spowodował, że w jakimś klubie DJ puścił to nagranie i ktoś po raz pierwszy usłyszał trąbkę Milesa?

Mnie te nagrania uzmysłowiły, że to co nagrywał Miles w latach siedemdziesiątych nadawałoby się, nawet bez współczesnych remixów do niejednego klubu. To znaczy, że wtedy wyprzedziły znacznie swój czas, a może nawet były zwyczajnie ponadczasowe, co jest nieodłącznym atrybutem sztuki najwyższych lotów…

W sumie płyta nie jest zła, choć każda z wymienionych płyt, które były dawcami nagrań dla zaprezentowanych tu utworów sama w sobie jest lepsza. Jeśli jednak ktoś ma zacząć poznawać Milesa i jego jazz z lat siedemdziesiątych od tej płyty, to wcale nie jest zły wybór, tym bardziej za 19,90…

Miles Davis
Evolotion Of The Groove
Format: CD
Wytwórnia: Sony / BMG
Numer: 696998915220

Brak komentarzy: