08 sierpnia 2010

Woody Guthrie - My Dusty Road Woody's Roots

Dzisiejsza płyta pochodzi z tej samej sesji, co Woody Guthrie Legacy: My Dusty Road – Woody’s Roots opisywana kilka dni wcześniej:

Dzisiejsza również nagrana w towarzystwie gitarzysty Cisco Houstona oraz z udziałem wokalnym i niewielkim wkładem instrumentalnym Sonny Terry’ego, zawiera nieco inny repertuar. To w większości własne kompozycje lidera. Utwory brzmią, jakby były przygotowywane specjalnie na tą sesję. Pomiędzy Woodym i Cisco pojawia się więcej elementów współpracy w akompaniamencie gitary i harmoniach wokalnych.

Oprócz kompozycji własnych jest Little Darling Pal Of Mine A. P. Cartera i jedna z najczęściej granych w folkowych konwencjach ballad – John Henry.

Może to trochę siła sugestii, że tak powinno być, jednak słuchając tej płyty mam wrażenie większego emocjonalnego zaangażowania lidera w nagranie własnych tekstów. Jego głos staje się mocniejszy i modulacja podkreśla ważniejsze fragmenty. A te teksty, to tak jak wszystkie nagrania Guthriego, ważny dokument utrwalający świat prowincjonalnej Ameryki swoich czasów.

Na dzisiejszej płycie zdecydowanie mniej udziela się Sonny Terry. Jego udziału wokalnego, gdzieś w tle można się jedynie domyślać. W związku z brakiem harmonijki (za wyjątkiem Put My Little Shoes Away) płycie bliżej do folkowego wzorca ciekawego tekstu zaśpiewanego z gitarą. Sonny Terry to jednak przede wszystkim rasowy bluesman, co słychać w każdym dźwięku jego harmonijki.

Jeśli ktoś nie pasjonuje się jakoś specjalnie folkiem i nie chce zgłębiać źródeł amerykańskiej kultury muzycznej i ścieżek rozwoju muzyki rozrywkowej w takiej postaci jak mamy dzisiaj, może pozostać przy jednej płycie Guthriego. Wtedy powinien wybrać którąś z dobrze skomponowanych składanek dostępnych w każdym amerykańskim sklepie w wielkim wyborze. U nas z folkiem trudniej, ale też da się coś dobrego znaleźć. Jednak trudno wyobrazić sobie kompletną kolekcję muzyki rockowej, country, popu, bluesa i wielu innych gatunków bez choćby jednej płyty Guthriego. Dla fanów folku jego katalogowe płyty, w tym ta dzisiejsza to kanon i konieczny nabytek.

Niezależnie od tego, co każdy sobie wybierze, wszystkie nagrania Guthriego są prawdziwe, on nic nie udaje, nie wdzięczy się do publiczności, nie szuka komercyjnego sukcesu. To prawdziwe historie zwykłych ludzi, prawdziwa muzyka i prawdziwe emocje. Dziś już to wszystko nie jest łatwe do odnalezienia. Komercyjny rynek tego nie lubi. Gwiazdy jednego sezonu często zapominają, skąd to się wszystko wzięło i co było zanim powstało MTV.

Woody Guthrie
Woody Guthrie Legacy: My Dusty Road – Woody’s Roots

Format: LP
Wytwórnia: Stinson / Rounder
Numer: 011661116410

Brak komentarzy: