22 września 2010

Fumio Yasuda - Schumann's Bar Music

Jak zwykle pięknie wydane i wybornie nagrane wydawnictwo wytwórni Winter & Winter. Gdyby jeszcze te ekologiczne kartonowe pudełka nie rysowały płyt...

Bliżej nieznany, prawdopodobnie pochodzący z Japonii (grający po japońsku) pianista Fumio Yasuda gra w barze Schumann w Monachium. W książeczce dołączonej do płyty wydawca napisał, że wystarczy zamknąć oczy, żeby znaleźć się w barze. To nie tylko slogan reklamowy, to szczera prawda. Pomaga w tym dobry repertuar, jak i wybitna koncertowa realizacja. Płyta zaczyna się od odglosów baru, brzęku kieliszków, kostek lodu, rozmów klientów i szumów pracy kuchni, pomiędzy którymi pojawiają się dźwięki fortepianu.

Sposób budowania melodii przez Fumio Yasude pasuje do warunków pracy pianisty w barze. Nie jest zbyt ekspresyjny w ataku na klawisze, ale subtelnym też nie można go nazwać. Nie przeszkadza gościom, ale potrafi też przebić się ze swoją melodią przez gwar rozbawionego tłumu. Nie namawia do tańca, nie przeszkadza też w rozmowach przy barze. Zawód tappera zanika, szkoda, ale są jeszcze okazje wysłuchania prawdziwego mistrza w swoim fachu.

Repertuar jest różnorodny, jazzowy, musicalowy, czasem klasyczny. Płytę otwiera temat przewodni z filmu Przeminęło z wiatrem. Wątek jazzowy to Someday My Prince Will Come, Moon River Johnny Mercera, czy Just Squeeze Me Duke Ellingtona. Klasyka amerykańska to na przyklad Amazing Grace.

Ciekawie wypadają też melodie musicalowe. W otoczeniu baru żelaznym punktem repertuaru każdego pianisty są takie tematy jak I Loves You Porgy, czy Smoke Gets In Your Eyes. Pojawia się też Last Waltz Les Reeda i Charade Henry Manciniego.

Utwory są krótkie, aranżacje akcentują melodię, podstawowy temat kompozycji, zwykle trwają 2, lub 3 minuty. To wystarcza na zgrabne przedstawienie kompozycji. Tego właśnie potrzebują klienci baru. Dłuższą formę ma Somewhere Over The Rainbow. Można poczuć, że Yasuda mógłby zagrać więcej i ciekawiej. Nie taka jest jednak konwencja tego koncertowego przecież nagrania.

Nie wiem nic bliższego o tym artyście, wyczuwam jednak jego głęboki szacunek do klasyków jazzu, ale i znajomość europejskiej muzyki poważnej. Wszechstronne wykształcenie jest przecież typowe dla japońskich muzyków.

Płytę uzupełnia całkiem pokaźny zbiór klasycznych przepisów na koktajle alkoholowe. Jeśli zapraszacie przyjaciół do domu i nie macie w nim fortepianu, żeby zagrać im parę znanych, pięknych melodii, ta płyta może zastąpić radość muzykowania w czasie przyjęcia. Impreza będzie ciągnąć się do rana i na pewno wszyscy uznają ją za udaną. Z mojej strony silna rekomendacja poparta chęcią posiadania innych płyt Fumio Yasudy.

Fumio Yasuda
Schumann's Bar Music
Format: CD
Wytwórnia: Winter & Winter
Numer: 910 081-2

Brak komentarzy: