02 września 2010

Składanka - dzień pierwszy - Keiko Lee - Human Nature

Od dziś przez kilka dmi z powodu technicznych trudności z dostępem do internetu komentarze będą nieco krótsze. W związku z tym, zamiast opisu kolejnej płyty pojawią się opisy pojedynczych utworów, które składają się na płytę, którą mógłbym słuchać właściwie w kółko. Każdy z tych utworów ma swoją historię, większość pochodzi z bardzo ciekawych płyt. Część z nich już opisywałem, na inne pewnie kiedyś przyjdzie właściwa pora.

Taki rodzaj muzycznej układanki tworzy się z piosenek, które mimo, że czasem wydają się banalne, pozostają w głowie na długo, tak, że nie można o nich zapomnieć. Później tak spreparowaną płytę można zabrać ze sobą do samochodu, lub wcisnąć w postaci mniej lub bardziej skompresowanej, do przenośnego odtwarzacza.

Ktoś mógłby pomyśleć, że taką składankę możnaby wydać… Nic z tego. Istniejące na rynku wydawnictwa składankowe właściwie nigdy nie mają układu zgodnego jedynie z preferencjami muzycznymi ich producenta, czy wydawcy. Wydawanie składanki to zawiły labirynt kosztów, tego co może wyjść na składance, a na co artyści nie pozwalają, rynkowych preferencji i nośności nazwisk. Preferencje producenta też są na takiej liście spraw do uwzględnienia, jednak właściwie nigdy na pierwszym miejscu. Tak więc składankę z ulubionymi piosenkami trzeba sobie zrobić samemu korzystając z własnej półki z płytami. Ja mam takich składanek kilka. Zawartość jednej z nich pojawi się tu w ciągu kilku najbliższych dni. Utworów będzie w sumie 16 - zmieszczą się na wypełnioną po brzebi płytę CD.

A teraz pierwszy utwór.

Keiko Lee - Human Nature

Keiko Lee to zupełnie niezwykłe zjawisko. Japońska pianistka i wokalistka, wydająca głównie w Japonii. Human Nature pochodzi z wydanej tylko w Japonii płyty Day Dreaming. To utwór wielokrotnie znany z koncertowego repertuaru Milesa Davisa, skomponowany i pierwotnie nagrany przez Michaela Jacksona w okresie, kiedy ten był produktem geniuszu muzycznego Quincy Jonesa. W wersji Keiko Lee jest absolutnie magiczny

Keiko Lee
Day Dreaming
Format: CD
Wytwórnia: SME / Sony
Numer: SRCS8947

Brak komentarzy: