30 września 2010

Stevie Ray Vaughan And Double Trouble - Live At Montreux 1982 & 1985

Stevie Ray Vaughan, fantastyczny gitarzysta, kompozytor, lider zespołu. Montreux - fantastyczny koncert, chłodne przyjęcie publiczności nieprzygotowanej na tego rodzaju muzykę. Czy to możliwe?

Album Stevie Ray Vaughan And Double Trouble - Live At Montreux 1982 & 1985 to unikatowy dokument rozwoju artystycznego tego zespołu. Koncert z 1982 roku to ich pierwszy występ w Europie i prawdopodobnie najważniejszy w krótkiej i tragicznie zakończonej karierze gitarzysty.

Na pierwszej płycie dwupłytowego zestawu zawarte są wszystkie zachowane nagrania pamiętnego koncertu z 1982 roku. To właściwie tam ten szeroko znany i uznawany w amerykańskim bluesowym środowisku gitarzysta zetknął się po raz pierwszy z innym światem. To właśnie podczas tego pamiętnego wieczoru poznał Davida Bowie, który był wtedy na widowni. To właśnie dzięki temu, że mimo nieprzychylności publiczności zespół zagrał fantastyczny koncert, wkrótce Stevie Ray Vaughan stał się równoprawnym partnerem Davida na przebojowej płycie Let's Dance. Tam poznał też Jacksona Browna, w którego prywatnym studiu, całkiem za darmo, wkrótce nagrał swoją pierwszą studyjną płytę Texas Flood.

Koncert z 1982 roku to 8 utworów, z czego 6 wcześniej nie było oficjalnie publikowanych. Muzyka jest surowa, wyraźnie słychać brak mentalnego kontaktu muzyków z publicznością. Ten pamiętny dzień w Montreux wypełniony był przecież akustycznym bluesem, którego oczekiwała publiczność. Mimo tego gra lidera jest porywająca, momentami łagodna i refleksyjna, jak na przykład w Dirty Pool. Kiedy indziej przypominająca rozpędzoną lokomotywę parową, gdzieś daleko w delcie Mississippi, jak w Pride And Joy i Texas Flood.

Właśnie Texas Flood i Dirty Pool to najciekawsze fragmenty tego koncertu, długie utwory pozostawiały gitarzyście dość miejsca na nieznane wcześniej w Europie gitarowe riffy.

Jak zwykle słabiej wypada wokalna strona muzyki Stevie Ray Vaughana. Może ja po prostu nie lubię jego głosu? A może to poczucie straty, w miejsce partii wokalnych można było przecież zagrać jeszcze więcej na gitarze. Vaughan był przecież lepszym gitarzystą niż wokalistą. Niektórzy, tak jak Jeff Beck potrafią powstrzymać się od śpiewania…

Kiedy 3 lata pózniej, jako gwiazda festiwalu, Double Trouble mieli ponownie zagrać w Montreux, szczęśliwcy, którzy dostali bilety byli przygotowani na to, co czeka ich w czasie koncertu. Stevie Ray Vaughan był już gwiazdą pierwszej wielkości. Sukces Texas Flood, czy nagrań z Carnegie Hall był niepodważalny. Morze nagród zdobytych przez Let's Dance Bowiego dodawało artyście sławy i popularności u szerszego grona słuchaczy.

Te same utwory, co trzy lata wcześniej brzmią już inaczej, są bardziej dopracowane w szczegółach, ograne na setkach koncertów. Do zespołu dołączył też grający na organach Reese Wynans.

Rejestracja tego koncertu to 11 utworów. Część z nich została wcześniej opublikowana na płycie Live Alive. Duet z Johnny Copelandem znany jest fanom z płyty Blues At Sunrise. Pozostałe 5 utworów dostępne jest po raz pierwszy (przynajmniej oficjalnie).

Już w tle zapowiedzi przed pierwszym utworem słychać, że publiczność przyszła wysłuchać swoich idoli. To niewątpliwie pomaga wszystkim muzykom. Porównując wykonania z 1985 i 1982 roku można usłyszeć, jak wielkie postępy w dziedzinie techniki gry na gitarze poczynił lider zespołu. Zdecydowanie lepiej czuje też sekcję rytmiczną. To może szczegóły, wcześniejsze nagrania też są przecież wspaniałe, jednak słychać to wyraźnie.

Najsłabszym fragmentem koncertu jest Voodoo Chile Hendrixa. Ten utwór nie pasuje do stylistyki Vaughana. W oryginale brzmienie gitary jest bardzo przetworzone, tutaj próba zagrania otwartym dźwiękiem zwyczajnie się nie powiodła.

Dojrzale brzmi Pride And Joy i Tin Pan Alley zagrana z Johnny Copelandem. Ta piękna i nostalgiczną ballada zagrana na dwie gitary i rozciągnięta w czasie do 13 minut nabiera nowego wymiaru. Można jej słuchać w kółko cały wieczór. Dla miłośników elektrycznego bluesa to pozycja absolutnie przymusowa, tak jak dla fanów maestrii Stevie Ray Vaughana. Dla początkujacych fanów oprócz obowiązkowego Texas Flood polecam raczej koncert z 1984 roku z Carnegie Hall lub zestaw Live Alive.

Stevie Ray Vaughan And Double Trouble
Live At Montreux 1982 & 1985
Format: CD
Wytwórnia: Epic
Numer: 5051612

Brak komentarzy: