27 października 2010

Gilberto Gil - Kaya N’Gan Daya

Mam duży sentyment do tej płyty. Ilością pozytywnych emocjiwydobytych przez Gilberto Gila z muzyki Boba Marleya możnaby obdzielić cały świat i jeszcze zostanie. Krótko mówiąc, to jedna z najcieplejszych płyt jakie znam. Ten projekt ma dwa wcielenia. To najlepsze i muzycznie najciekawsze to wersja studyjna wydana w formie płyty CD. Dziś jednak opis dotyczyć będzie przede wszystkim równie ciekawej, choć jednak muzycznie mniej inspirującej wersji koncertowej wydanej w postaci płyty DVD.

Brazylijskie płyty Gilberto Gila z brazylijska muzyką będąca lekką autorską wersja samby i baiao są niezłe, ale pomysł na nagranie kompozycji Boba Marleya – nietypowy w dorobku Gila uważam za najlepszy w jego dyskografii. I choć nie znam wszystkich płyt, intuicja podpowiada mi, że żadne nieznane mi nagrania tego nie zmienią.

Część utworów Gilberto Gil śpiewa po angielsku z dość specyficznym akcentem południowoamerykańskim, część po portugalsku. Czasem w jednym utworze miesza oba języki. Jakości tłumaczenia tekstów na portugalski nie potrafię ocenić, jednak melodyka tego języka zdecydowanie pasuje do jamajskich rytmów reggae.

Zespół towarzyszący liderowi w wersji koncertowej składa się zapewne z muzyków, którzy współpracują z nim przy innych projektach (opisy innych płyt, które posiadam są w tym zakresie dość niekompletne). Ów zespół nie stara się wcale imitować, czy naśladować rytmów znanych z nagrań The Wailers. Oferuje bardziej uniwersalne, światowe brzmienie, w którym dominuja instrumenty perkusyjne i chórki.

Wspomniana na wstepie pozytywna energia wypełniająca każdy takt tego niezwykłego koncertu to w równej mierze zasługa świetnych kompozycji, jak i zaangażowania całego zespołu. Przy okazji to nagranie to świetny przykład braku realnych granic politycznych i stylistycznych w muzyce i dowód na bezsensowność twierdzeń, że prawdziwe reggae to tylko na Jamajce w wykonaniu garstki tamtejszych profesjonalnych muzyków. W trakcie przygotowania tego projektu Gilberto Gil podróżował po Jamajce i wersje studyjną nagrał w nowo zbudowanym studiu Tuff Gong, które z oryginalnym studiem w której nagrywał Bob Marley łączy jedynie nazwa i postać legendarnego inżyniera dźwięku Errola Browna. Jednak wersja koncertowa zachowuje ducha i przesłanie kompozycji Marleya, czyniąc jednocześnie muzykę bardziej przystępną dla szerszej publiczności.

W dodatkach znajdziemy alternatywną wersję Turn Your Lights Down Low i pełnoekranową wersję Is This Love, która w podstawowym koncercie przykryta jest przez napisy końcowe. To dobry pomysł, gotów do wykorzystania przez wydawców innych koncertów. Jest też teledysk do piosenki tytułowej, reportaż z planu i przygotowań do koncertu i co najważniejsze – prawie półgodzinny film dokumentujący podróż Gilberto Gila na Jamajkę śladami Boba Marleya i nagranie wersji studyjnej albumu. Wspomniany teledysk został nagrany z udziałem jamajskich ulicznych muzyków. Więcej w tej wersji oczywiści lokalnych rytmów, ale Gilberto Gil doskonale odnajduje się w tej, jakże innej niż proponowana przez jego własny zespół na koncercie konwencji.

Koncert zarejestrowany został w 2001 roku w Sao Paulo i jest utrzymany w konwencji skromnej, ascetycznej wręcz produkcji, skupiającej uwagę widza wyłącznie na muzyce, która broni się sama nie potrzebując wydumanych efektów wizualnych.

Nagrania studyjne są ciekawsze od opisywanej dziś wersji koncertowej. Płyta CD powstała z udziałem zespołu wokalnego I-Three Boba Marleya w studiu Tuff Gong w Trench Town. W tych nagraniach uczestniczyli miedzy innymi Sly Dunbar i Robbie Shakespeare, a także w składzie I-Three żona Boba Marleya – Rita Marley. Gdybym musiał wybrać – postawiłbym na wersję studyjną i płytę CD. Koncert jednak również jest świetny i ogląda się do z dużą przyjemnością.

Dodatkowym atutem płyty jest możliwość włączenia angielskich napisów dla tych, którzy chcą skupić się jeszcze bardziej na tekstach Boba Marleya. Napisy są zsynchronizowane z muzyką i ich angielska wersja obejmuje zarówno piosenki śpiewane po angielsku, jak i po portugalsku.

Gilberto Gil
Kaya N’Gan Daya
Format: DVD
Wytwórnia: BCP / Warner
Numer: 809274326225

Brak komentarzy: