23 października 2010

Jeff Beck - There And Back

Nigdy nie pomyślałbym, że przyjdzie mi napisać coś takiego. Otóż Tony Hymas zagrał na tej płycie lepiej niż Jan Hammer. Dzisiejsza płyta to bez wątpienia jeden ze słabszych momentów w karierze Jeffa Becka. To również słabszy moment Jana Hammera i jedno z najlepszych nagrań Tony Hymasa.

Ta płyta dzieli się muzycznie na dwie części. Pierwsza, na szczęście krótsza, to pierwsze 3 nagrania z udziałem Jana Hammera. Ta muzyka brzmi dziś zwyczajnie tandetnie. To bezbarwne kompozycje, słabo wytrzymujące upływ czasu barwy instrumentów elektronicznych Hammera i wycofana, jakby nieobecna gitara lidera. Całość przypomina stylistycznie pewną polską produkcję z tego samego okresu – dawno już zapomnianą efemerydę Krzesimira Dębskiego – zespół Di Rock Cimbalisten.

Druga część płyty to zupełnie co innego. To dobra, solidana gra Tony Hymasa. Brzmienia jego instrumentów elektronicznych są dużo ciekawsze. Szczególnie dobrze Tony Hymas wypada, kiedy jego gra zbliża się barwą i sposobem budowania frazy do brzmienia akustycznego fortepianu. Jeff Beck w tej części płyty również gra więcej i ciekawiej. Jakby miał więcej siły i energii, jakby przypomniał sobie o swoich rockowych korzeniach. Całości brakuje nieco bluesowego dystansu, przez co gitarowe solówki przypominają bardziej wyścigi palców w konkurencji kto szybciej, niż rasowe rockowe granie podlane bluesowymi nutami, czyli to co Jeff Beck potrafi najlepiej. W sumie nie jest jednak najgorzej, a momentami całkiem ciekawie.

Tak więc pierwsze trzy utwory są tylko nieco lepsze od festiwalowej Anny Jurksztowicz. Pozostałe pięć jest dużo lepszych, choć na tle innych nagrań Jeffa Becka jest w sumie dość słabo. To niezwykle zaskakujące, jak Jeff Beck i Jan Hammer – twórcy wybitnych jazz rockowych nagrań w rodzaju Jeff Beck With Jan Hammer Group Live z 1977 roku mogli po kilku zaledwie latach nagrać coś tak miałkiego jak początek dzisiejszej płyty.

W związku ze słabym początkiem, całość raczej dla wielkich fanów Jeffa Becka. Ja się do nich zaliczam i mimo wszystko odnajduję w tej płycie ciekawe fragmenty.

Jeff Beck
There And Back
Format: CD
Wytwórnia: Epic
Numer: 5099749189324

Brak komentarzy: