18 listopada 2010

Bobby Broom - Stand!

Bobby Broom nie jest gwiazdą z pierwszych stron gazet, nawet tych specjalistycznych, jazzowych. Ma jednak za soba wspólpracę z Sonny Rollinsem. Ja pamiętam go chyba najbardziej z plyty Davida Murraya - The Tip.

Styl Bobby Brooma to połączenie nowoczesnego spojrzenia na standardy klasycznego jazzu z szacunkiem dla wielkich mistrzów gitary. W jego grze dźwieków pojawia się raczej dużo, ale każdy z nich jest potrzebny i przemyślany. Artysta mimo wielkich umiejętnosci technicznych stroni od efekciarstwa i skomplikowanych akordów zagranych pod publiczkę.

Płyta Stand! jest zbiorem ulubionych utworów gitarzysty. Mamy więc standardy jazzowe, ale również utwory muzyki popularnej zagrane w jazzowy, charakterystyczny dla lidera sposób.

Płytę warto poznać choćby dla pięknej jazzowej interpretacji House Of The Rising Sun, lub I Will Beatlesów. We wszystkich utworach gitarzyście towarzyszą, grający na basie Dennis Carroll i perkusista Dana Hall. O grze tego pierwszego można powiedziec tylko tyle, że jest, tworzy właściwe tło i nie popełnia żadnych oczywistych błędów. Perkusista gra nieco za ostro, zbyt obficie korzystając z blach. Może to być jednak również w części wina realizatora nagrania, zbyt eksponującego ten wlaśnie element.

Jednym z ciekawszych momentów jest I Can See Clearly Now! To bardzo wdzięczny temat dla gitarzysty zakochanego w pięknych melodiach, tak jak Bobby Broom. Jeśli to rzeczywiście swoje ulubione melodie lider umieścił na płycie to należy pogratulować zarówno gustu jak i niebanalnego podejścia do interpretacji. Każdy właściwie utwór zawiera zarówno pięknie zagrany temat przewodni, jak i ciekawą improwizację, o co w przypadku standardów tak przecież ogranych nie jest łatwo. Wszyscy słuchacze mają przecież w pamięci tyle wspaniałych wersji tego samego utworu.

Niebanalność koncepcji lidera, która nie jest jednak udziwnianiem na siłę, jak to czasem się zdarza, jest mocną stroną tej plyty. To dobra pozycja dla początkujacego fana jazzu. Znane tematy, łatwe do odczytania melodie, a za chwilę ciekawe partie improwizowane, a wszystko lekkie, łatwe i bardzo pogodne.

Żeby tak bawić się ogranymi melodiami, w rodzaju Can't Take My Eyes Off Of You trzeba naprawdę wielkiej wiedzy i muzycznego smaku.

Wykonawca: Bobby Broom
Tytul: Stand!
Format: CD
Wytwórnia: Premonition
Numer: 669179075426

Brak komentarzy: