19 listopada 2010

Ndidi Onukwulu - The Contradictor

Przedziwna to doprawdy i bardzo niespodziewana produkcja muzyczna. Urzekająca od pierwszego do ostatniego taktu. Z pozoru zupełnie nieskładna, niespójna stylistycznie płyta zawiera 12 utworów. Każdy z nich mógłby otwierać płytę w zupełnie innym stylu. Takiej mieszanki muzycznych konwencji na jednym krążku nie słyszałem chyba nigdy. Mamy tu więc dużo soulu, neo swing, big band, świetną jazzową gitarę i trąbkę. Jest też blues z Delty i klasyk chicagowskiej gitary. Są nuty amerykańskich songbooków, kabaret, wodewil i dobra piosenka aktorska. Wszystko w pozornie niemożliwy sposób łączy głos Ndidi Onukwelu.

Ta pochodząca z Kanady wokalistka dysponuje dużą skalą głosu i charakterystyczną barwą. W wysokich rejestrach jej głos jest silny, a sposób frazowania i rozłożenia akcentów momentami przypomina brzmienie szkolonych głosów śpiewaczek operowych. W niskich rejestrach staje się chropowaty, głęboki, nieco zmęczony życiem, jakby należał do kogoś zupełnie innego, niż młoda dziewczyna z okładki płyty. Trochę tu Niny Simone, trochę ze stylu znanego w Polsce z nagrań Gaby Kulki, nieco bluesowego wcielenia Cassandry Wilson i odrobina Diany Krall z czasów, zanim stała się ulubienicą gali w luksusowych hotelowych salach balowych.

Zaskakująca spójność tej mieszaniny dowodzi tego, że dzisiejsza płyta nie jest poszukiwaniem własnego stylu przez początkującą wokalistk, a raczej świadectwem tego, że już znalazła własną, niezwykle oryginalną artystyczną tożsamość. To nie zdarza się dziś znowu tak często. W czasach kiedy wszystko już było trudno być oryginalnym. Taka unikalność teoretycznie powinna stanowić klucz do światowej kariery. Jednak kiedy muzyce nie da się przyczepić żadnej etykietki gatunku, będzie z karierą trudno.

Zbyt mało w tej muzyce jazzu na festiwal jazzowy, nie zmieści się też w formule rockowej, ani bluesowej. Z umieszczeniem płyty na półce w sklepie też będzie kłopot… Taki już los oryginalnych i ciekawych artystów.

The Contadictor to świetna płyta. Dobre kompozycje, spójność mimo pozornego chaosu stylistycznego. Świetny wokal i ciekawe partie instrumentalne. Źródło inspiracji, zaskakująca możliwość poszerzenia muzycznych horyzontów dla każdego. Oprócz Terezy Montcalm to moje największe tegoroczne odkrycie. Trudno napisac więcej, trudno znaleźć porównanie do czegokolwiek. Trzeba koniecznie posłuchać.

Wykonawca: Ndidi Onukwulu
Tytul: The Contradictor
Format: CD
Wytwórnia: Jerycho Beach Music
Numer: 779513080228

Brak komentarzy: