13 grudnia 2010

Dire Straits - Alchemy Live

To moim zdaniem najlepsza, na spółkę z Love Over Gold płyta Dire Straits. Być może z urzędu, a raczej z racji na udział Roya Bittana, za najlepszą należałoby uznać Making Movies, jednak to płyta z dobrymi kompozycjami i nieco słabszą muzyką. Dzisiejsza edycja Alchemy jest kompletem zawierającym zarówno wersję audio, jak i film z koncertu w postaci płyty DVD. Zawartość muzyczna obu nieco się różni. Koncert został zarejestrowany przed wydaniem nieszczęsnej dla zespołu płyty Brothers In Arms. Ta ostatnia, to wyjątkowa muzyczna zbrodnia. Jej efektem było nie tylko pogrążenie w ckliwej gitarowej komercji doskonałego zespołu, co doprowadziło do jego rozpadu. Brothers In Arms rozpoczęła też epokę panowania cyfrowej techniki nagraniowej i standardu CD. Dopiero niedawno świat zrozumiał, że nic nie pokona techniki analogowej. Przez wiele lat jednak dużo muzyki zarejestrowano w sposób, który uniemożliwia pełne oddanie istoty brzmienia instrumentów i przestrzeni, w której funkcjonują.

Na szczęście pierwsze cyfrowe wydania już raczej nie nadają się do użycia, przecież trwałość dobrych tłoczeń CD to jakieś 20 lat. Na moich półkach też już jest zapewne wiele płyt, które mogą nie dać się odczytać. Dziś więc nowe wydanie Alchemy Live…

Wydana w tym roku edycja obejmuje dwie płyty audio, przy których chyba od ostatnich edycji remasterowanych nic już nie zmieniano, oraz mocno odświeżony film z nagraniem koncertu. Film wydano pierwotnie na VHS, a remastering sprawia wrażenie, że wykonano go z jakiejś nie całkiem świeżej tasmy magnetycznej. Z obrazem więc niewiele dało się zrobić, dźwięk w porównaniu do wersji VHS oczywiście poprawił się. Odgłosy sali i publiczności w nowym miksie zostały nieco wycofane, tak, że można już lepiej usłyszeć gitarę rytmiczną i dodatkowe partie klawiszy. Generalnie jego jakość nadąża za wersją CD, czyli jest o tyle gorsza od CD, o ile zwykle dźwięk z płyty wizyjnej brzmi gorzej, moim zdaniem głównie z racji na silniejsze algorytmy korekcji odczytu, ale to już zupełnie inny temat.

Wracając do wydania łączącego CD i DVD – istnieje też wersja wysokiej rozdzielczości wydana na płycie Blue Ray, jednak ze względu na jakość oryginalnego obrazu oraz ciągle słabszą jakość dźwięku z odtwarzaczy Blue Ray w porównaniu z dobrym DVD, moim zdaniem wersja Blue Ray nie jest warta zainteresowania.

Całość wydano w gustownie przygotowanym pudełku i zaopatrzono we współcześnie zredagowaną książeczkę. Duże słowa uznania należą się za sposób mocowania trzech płyt w pudełku skutecznie zapobiegający ich rysowaniu oraz wypadaniu. To niestety w tego rodzaju boksach nie jest częste.

A brzmienie CD? Jest lepsze od oryginalnego wydania winylowego. Trudno znaleźć różnice w stosunku do wydania z serii CD Remaster, choć na rynku można znaleźć wersje winylowe starannie tłoczone, które z pewnością zagrają lepiej.

Film z koncertu, tak jak kiedyś kaseta VHS nie zawiera utworu Love Over Gold – nie wiem dlaczego, gdyż to nagranie video umieszczono na kompilacji DVD Sultans Of Swing: The Very Best Of Dire Straits.

Płyta DVD zawiera sensowne i wartościowe dodatki – to telewizyjne wykonania Tunnel Of Love i Sultans Of Swing oraz godzinny film dokumentalny o zespole z serii BBC Arena. Film został zmontowany w 1980 roku i zawiera zwyczajowe wypowiedzi muzyków, jakie można często usłyszeć w tego rodzaju produkcjach – poczynając od wspomnień pierwszej gitary, historii towarzyskich, poprzez pracę w studio do opisów zmęczenia trudami popularności i tras koncertowych. Jego atutem jest kilka cennych, całkiem długich fragmentów wczesnych koncertów zespołu z udziałem Davida Knopflera, którego wypowiedzi również znalazły miejsce w filmie. Wspomniane Tunnel Of Love i Sultans Of Swing to nagrania z programu Old Grey Whistle Test telewizji BBC.

Muzyka z Alchemy dobrze wytrzymuje próbę czasu. To oczywiście zasługa świetnych kompozycji, gitary Marka Knpflera i klawiszy Alana Clarka. Program koncertu zawiera same wielkie przeboje zespołu w rozbudowanych aranżacjach. Nie da się tu wskazać muzycznych faworytów. Dla każdego będzie to zapewne inna kompozycja. Moim zdaniem na koncertach Dire Straits lepiej wypadały utwory grane w szybszych tempach, dające okazję do zagrania ciekawych solówek gitarowych. Tak więc Private Investigations wolę w starannie wyprodukowanej wersji studyjnej. Za to ponad 10 minutowa wersja Sultans Of Swing bije na głowę wersje studyjną.

To najlepsza edycja Alchemy w historii tej płyty. Warto ją kupić w wersji DVD plus CD, lub tylko DVD, jeśli ktoś już dysponuje remasterowaną wersją audio.

Dire Straits
Alchemy Live
Format: 2CD + DVD
Wytwórnia: Universal
Numer: 602527336299

Brak komentarzy: