29 grudnia 2010

Patty Larkin - 25: 25 Years, 25 Love Songs, 25 Friends

O samej Patty Larkin już kiedyś pisałem, przy okazji kompilacyjnej płyty koncertowej A Gogo, Live On Tour tutaj:


Dzisiejsze wydawnictwo złożone z dwu wypełnionych po brzegi krążków CD jest zawierającym 25 utworów podsumowaniem 25 lat pracy artystycznej Patty Larkin, który to jubileusz artystka świętowała w 2010 roku.

Pomysł na wydawnictwo jubileuszowe jest dość ciekawy, płyty zawierają bowiem utwory skomponowane przez samą artystkę (Patty nagrywa w zasadzie wyłącznie własne piosenki) i wydane już wcześniej na jej płytach, nagrane na nowo, każdy z towarzyszeniem jakiegoś gościa specjalnego. Wśród tych gości nie znajdziemy artystów znanych szerokiemu gronu słuchaczy. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest Suzanne Vega oraz być może ciągle czekająca na swoje pięć minut Rosanne Cash. O tej drugiej pewnie kiedyś coś napiszę, za pierwszą raczej nie przepadam. Reszta artystów to zdecydowanie nazwiska znane za oceanem jedynie specjalistom i garstce fanów. Dla przykładu kilka tych bardziej znanych, posiadających większy własny dorobek nagraniowy nazwisk gości specjalnych: David Wilcox, Jennifer Kimball, Catie Curtis, czy Mary Chapin.

Tak więc w efekcie kilku sesji z przyczyn logistycznych przeprowadzonych w różnych studiach nagraniowych dostaliśmy niezwykle jak na warunki i skład personalny, spójny zarówno muzycznie, jak i realizacyjnie produkt. Trudno tu wyróżnić którykolwiek z utworów. Fani Patty Larkin zapewne mają swoje ulubione utwory. Moja kolekcja jej nagrań dość szybko rośnie ostatnio, jednak część piosenek usłyszałem na tej płycie po raz pierwszy i z pewnością sięgnę kiedyś po oryginały, jeśli wczesne płyty artystki będzie można jeszcze gdzieś zdobyć.

Jaka jest muzyka? Niezwykle nastrojowa, spokojna, a zarazem emocjonalna. Pełna świetnych tekstów, dobrych gitar akustycznych, umieszczona gdzieś między folkiem, rockową balladą akustyczną i bluesem. Autorska, osobista i zapowiadająca następne 25 lat świetnych nagrań. Rozumiejąc biznesową logikę działania branży muzycznej, za każdym razem dziwię się, że artyści formatu Patty Larkin nie robią światowej kariery… Może nie chcą? Może wolą skupić się na muzyce? A może tego zwyczajnie nie potrzebują. Patty Larkin nie podsuną nam komercyjne media, jednak z pewnością warto zainteresować się twórczością tej zupełnie niezwykłej artystki, a dzisiejsza płyta jest jej wyśmienitą próbką. To również świetna wizytówka dla gości specjalnych. Ja z pewnością zainteresuję się bliżej co najmniej kilkoma z nich.

Patty Larkin
25: 25 Years, 25 Love Songs, 25 Friends
Format: 2CD
Wytwórnia: Road Narrows / Signature Sounds
Numer: 604123204125

Brak komentarzy: