21 stycznia 2011

Podsumowanie II etapu konkursu Blog roku 2010

Wszystkim, którzy głosowali na mój blog w II etapie konkursu na blog roku organizowanym przez Onet.pl serdecznie dziękuję za głosy. W tej chwili odbywa się kolejny etap konkursu, w którym blogi z kategorii Kultura rywalizują ze wszystkimi innymi kategoriami. Biorąc pod uwagę popularność kategorii i ilość głosów w nich oddanych na zwycięzców szanse na nagrodę Bloga Blogerów dla kogokolwiek z kategorii kultura nie są wielkie. Namawiam jednak do głosowania, które jest jednocześnie wyrazem uznania dla mnie jako autora, i co ważniejsze – pozwala przeznaczyć dochód z Waszych SMSów na szczytny cel dobroczynny.

Chciałbym jednocześnie zająć jednoznaczne stanowisko w sprawie praw autorkich, które są dość różnie interpretowane przez autorów publikowanych w Internecie treści. Moim zdaniem w wielu miejscach nadużywane jest prawo do dozwolonego cytatu. Nie wdając się w prawne zawiłości niezbyt interesujące czytelników, uważam, że publikowanie zdjęć bez określenia źródła ich pochodzenia oraz autora, a także całych utworów muzycznych lub fragmentów filmów, a także linków do takich materiałów jest w wielu wypadkach naruszeniem praw autorskich, a na pewno dobrych obyczajów oraz przejawem braku szacunku dla pracy osób, które są autorami takich materiałów. Na moim blogu nie znajdziecie więc okładek płyt, ani linków do muzyki. Nie znajdziecie też zdjęć, za wyjątkiem wykonanych przeze mnie. Nie odpowiadam również na prośby przysłania plików mp3 z opisywaną muzyką. To byłaby zwyczajna kradzież. Nie jestem w stanie zmienić świata na lepszy w tym zakresie. Jednak ten mały jego kawałek, na który mam wpływ, czyli własna kolekcja nagrań, a także ten blog pozostanie wolny od materiałów niewiadomego lub nielegalnego pochodzenia.
Jeszcze raz dziękuję za wszystkie SMSy, namawiam do głosowania w kolejnym etapie i zapraszam do lektury przyszłych tekstów.

Brak komentarzy: