20 lutego 2011

Israel Kamakawiwo‘ Ole - IZ: The Man And His Music: – Island Music, Island Hearts

Do obejrzenia po raz kolejny dzisiejszej płyty DVD skłoniła mnie zadziwiająca popularność krótkiego postu związanego związanego z największym komercyjnym przebojem tego niezwykłego artysty, wykorzystaną w wielu ścieżkach filmowych interpretacją Over The Rainbow / What A Wonderful World:


Może niesłusznie wydawało mi się, że jestem jedynym unikalnym odkrywcą i wielbicielem muzyki tego unikalnego artysty…

Israel Kamakawiwo‘ Ole za życia wydał kilka płyt solowych, które na szczęście są ciągle do zdobycia nie tylko na Hawajach, gdzie jest narodowym bohaterem. Dzisiejsze DVD to prawie godzinny koncert, a właściwie fragmenty kilku występów nagranych na żywo uzupełnione kilkoma fragmentami wypowiedzi artysty.

Israel Kamakawiwo‘ Ole nagrywał najczęściej własne kompozycje, lub tradycyjne melodie hawajskie, śpiewając czasem po angielsku, jednak częściej i ciekawiej w lokalnym języku hawajskim. W jego własnych tekstach można odnaleźć echa lokalnych legend, a także zaangażowane politycznie frazy związane z walką o polityczną niezależność Hawajów.

Niezwykła muzyczna wrażliwość i ciepły, miękki głos stworzony wręcz do muzykowania z ukulele pod palmami to znaki rozpoznawcze dzisiejszego bohatera.

Israel Kamakawiwo‘ Ole zmarł w niespełna 2 lata po nagraniu dzisiejszej płyty, która powstała w 1995 roku. Nagła śmierć artysty w wieku niespełna 40 lat z pewnością związana była z jego ponadprzeciętną wagą i pogrążyła w żałobie wszystkich mieszkańców Hawajów.

Dzisiejsza płyta jest najlepszym początkiem przygody z twórczością Israela Kamakawiwo‘ Ole. To jednocześnie wybór jego najbardziej znanych piosenek (choć brak tutaj Over The Rainbow / What A Wonderful World) i muzyczna opowieść o jego życiu na słonecznych plażach.

Zdecydowanie lepiej, podobnie jak na płytach audio, wypadają fragmenty muzyczne zaśpiewane solo. Gra pozostałych muzyków jest schematyczna i nie pasuje do intymnego klimatu tworzonego przez niezwykły głos lidera. Wykorzystanie automatu perkusyjnego dodatkowo zagłusza delikatny dźwięk ukulele.

Za to fragmenty zarejestrowane na plaży z szumiącymi w tle falami są niezwykłe. To proste, emocjonalne i pozbawione wszelkich ozdobników nuty, przypominające pierwotne muzykowanie każdego innego ludu na świecie. Na Hawajach ludzie są szczęśliwi, więc śpiewa się raczej o miłości i pięknie, a nie bólu , żalu i przemocy – jak w USA, czy głodzie, suszy i walkach plemiennych – jak w Afryce. Israel Kamakawiwo‘ Ole i jego ukulele to hawajska wersja Roberta Johnsona, czy Toumani Diabate.

IZ: The Man And His Music: – Island Music, Island Hearts to najlepsze okno na świat w którym żył ten niezwykły artysta.

Israel Kamakawiwo‘ Ole
IZ: The Man And His Music: – Island Music, Island Hearts
Format: DVD
Wytwórnia: EMMIS
Numer katalogowy: 761268590626

Brak komentarzy: