12 marca 2011

Stanley Jordan - Bolero

Dzisiejsza płyta jest ostatnim przed prawie dziesięcioletnią przerwą w nagraniach albumem wydanym przez Stanleya Jordana. Bolero po raz pierwszy (i chyba niestety ostatni) zostało wydane w 1994 roku. Wznowień chyba nie było, płytę dość trudno kupić, a z pewnością warto.

Mimo upływu ponad 15 lat i użycia dużej ilości elektronicznych brzmień, co raczej dla Stanleya Jordana nietypowe, muzyka dobrze wytrzymała próbę czasu.

Płytę rozpoczyna 22 minutowa kosmiczna wizja słynnej kompozycji Maurice Ravela. Znajdziemy tu właściwie wszystko, za wyjątkiem klasycznego fortepianu, który kojarzy się z większością nawet około jazzowych wykonań Bolera. Jest więc nieco afrykańskiej muzyki etnicznej z chórem pożyczonym z zupełnie obcej płyty, elektronika rodem z popowych płyt Herbie Hancocka, piszczałki, bębenki, flety, heavy metalowa gitara lidera, hip hop, flamenco, transowe figury rytmiczne gitary basowej Yossi Fine, smyczki, syntetyczna wygenerowana za pomocą komputera orkiestra i dużo więcej.

Dla jednych fantastyczna mieszanina, dla innych niepotrzebne efekciarstwo. Mnie się podoba, jednak to ponad 22 minuty, więc chyba nie uda się zmieścić na antenie RadioJAZZ.fm. W mojej audycji staram się zawsze co poopowiadać, a 22 minuty to prawie połowa cotygodniowej audycji. Sięgnijcie więc po płytę koniecznie…

Jednak ta płyta nie kończy się na pierwszym utworze. Dalej jest równie ciekawie, a momentami jeszcze lepiej.

Co prawda Always And Forever – kompozycja Roda Tempertona znana głównie z wykonań Luthera Vandrossa, to jeden ze słabszych fragmentów płyty. Powodem jest dość banalna warstwa wokalna, zupełnie w tym utworze niepotrzebna.

Jednak już kolejny utwór – Chameleon Herbie Hancocka to powrót do brzmień gitary lidera, jakie znamy z poprzednich płyt.

Dalej znajdziemy jeszcze dość przedziwną interpretację Drifting Jimi Hendrixa.

Końcówka płyty to dwa utwory nagrane solo przez lidera – własna kompozycja Stanleya Jordana Plato’s Blues i powtórzona Always And Forever. Te dwa utwory pokazujące Jordana w wyśmienitej formie, na spółkę z tytułowym Bolero są największą wartością tej płyty.

Stanley Jordan
Bolero
Format: CD
Wytwórnia: Arista
Numer katalogowy: 078221870320

Brak komentarzy: