21 maja 2011

Dexter Gordon - Live At Carnegie Hall

Ta płyta jest sporym zaskoczeniem. Raczej nie jest jedną z tych wielkich płyt Dextera Gordona w rodzaju Our Man In Paris, Dexter Gordon On Dial: The Complete Sessions, GO, czy Gettin’ Around. Live At Carnegie Hall to jednak taki Dexter Gordon w pigułce. To niezła sekcja pozostająca gdzies w tle i niekończące się improwizacje lidera. W dwu utworach występuje gościnni drugi saksofonista – Johnny Griffin. Te dwa utwory – Blues Up And Down i Cheesecake to ciekawy dialog dwu saksofonów. Krótkie solówki gra też na fortepianie George Cables. Całość jednak należy do Dextera Gordona, który gra siedmiominutowe improwizacje z łatwością cytując zarówno znane melodie w rodzaju Mona Lisy, czy Body And Soul. To jednak tylko fragmenty, całość improwizacji to inteligentne i wyważone, a jednocześnie z niezwykłą inwencją przedstawiające nam harmoniczne zawiłości granych tematów.

Być może dobór repertuaru jest tu nieco przypadkowy, jednak każdy z utworów jest tylko pretekstem do najwyższej próby saksofonowej improwizacji. Tak więc nie ma na tej płycie tematu przewodniego łączącego zagrane utwory. Nie ma jakiejś skomplikowanej ideologii. Prawdopodobnie nie było też jakoś ściśle zaplanowanego programu koncertu. Ta płyta to czysta muzyka i nic więcej. Czy to źle, raczej nie. To taki rodzaj meldunku Dextera Gordona – jestem, wróciłem z dłuższego, trwającego ponad 10 lat pobytu w Europie. Pierwszą płytą nagraną przez saksofonistę po powrocie do USA była oczywiście HomeComing: Live At The Village Vanguard. Jednak powrót na tak prestiżową scenę jak Carnegie Hall z pewnością był dla samego Dextera Gordona dopingiem do zagrania naprawdę wyśmienitego koncertu, który nie wiedzieć czemu wydano po raz pierwszy dopiero po dwudziestu latach.

To jeden z tych koncertów, na których chciałbym znaleźć się na widowni. Niestety to był w Carnegie Hall z 1978 roku – raczej poza moim zasięgiem w tamtym czasie i miejscu. Dobrze, że są płyty. Ta jest z pewnością świetnym zapisem wyśmienitego koncertu. Wydana po latach w serii Original Columbia Jazz Classics zyskała status klasyka jazzu w oczach ludzi od marketingu w wytwórni. Tym razem to nie jest nadużycie mające nas namówić do zakupu. To świetna płyta, nie tylko dla wielbicieli Dextera Gordona, ale dla wszystkich fanów dobrego jazzu.

Dexter Gordon
Live At Carnegie Hall
Format: CD
Wytwórnia: Columbia / Sony
Numer: 886975696628

Brak komentarzy: