07 września 2011

Miles Davis Kind Of Blue: 50th Anniversary Collector’s Edition: Celebrating A Masterpiece


W poprzednim tekście pisałem o wydawnictwie „Kind Of Blue: 50th Anniversary Collector’s Edition". Jednym z najważniejszych elementów tego wyśmienitego zestawu jest płyta DVD z filmem „Celebrating A Masterpiece”. To wyśmienity dokument i z pewnością wart jest osobnego omówienia, jako, że moim zdaniem spokojnie obroniłby się na sklepowej półce w formie samodzielnego wydawnictwa. Trudno przecież przypuszczać, że ktoś kupujący zestaw jubileuszowy robi to przede wszystkim dla CD lub LP z muzyką z „Kind Of Blue”… Oprócz jednego z dodatków, który wcześniej był dostępny w formie bootlegu, muzycznie wydaniem jubileuszowe nie przynosi nic nowego, a każdy fan jazzu zapewne ma już kilka różnych wydań płyty na półce. Prawdziwą nowością jest więc płyta DVD.

Nie przypominam sobie innego jazzowego dokumentu z udziałem tylu gwiazd zarówno tych nieco już bardziej doświadczonych, jak i tych znanych lepiej młodszemu pokoleniu słuchaczy. Z tych najbardziej znanych na płycie znajdziemy wypowiedzi Rona Cartera, Herbie Hancocka, Shirley Horn, Carlosa Santany, Davida Liebmana, Eddie Hendersona, Jackie McLeana, Horace Silvera czy Johna Scofielda. Jeśli jakieś nazwisko mi umknęło, przepraszam… Oprócz tego są gwiazdy młodego pokolenia – Q Tip i Meshell Ndegeocello. Skład osobistości uzupełniają krytycy, producenci i inżynierowie dźwięku oraz fotograficy. Wśród nich najbardziej znane nazwiska, to Ira Gitler i Dan Morgenstern. Jest też osobowość amerykańska – aktor Bill Cosby. Niewątpliwie ważną postacią filmu jest Jimmy Cobb – jedyny żyjący uczestnik sesji (wśród muzyków). Od niego dostajemy przecież wiadomości z pierwszej ręki…

Album „Kind Of Blue” powstał w 1959 roku. Mnie wtedy jeszcze na świecie nie było. Jimmy Cobb za to pamięta doskonale wiele szczegółów. Opowiada z ekranu o tym, że już w studio miał świadomość, że dzieje się coś wyjątkowego. Rzeczywistość przerosła jednak jego oczekiwania. Trzeba jednak pamiętać, że album nie był hitem sprzedaży w pierwszych miesiącach po premierze. Wtedy przyćmił go wielki przebój Paula Desmonda – „Take Five” nagrany po raz pierwszy przez kwartet Dave Brubecka na płycie „Time Out”.

Kiedy kilka lat temu miałem okazję do krótkiej rozmowy z Jimmy Cobbem, o „Kind Of Blue” nie zapytałem. To byłoby zbyt oczywiste i banalne pytanie. Pewnie odpowiadał na nie niezliczoną ilość razy. Większość muzyków nie lubi pytań o przeszłość, szczególnie tak odległą. To już przecież ponad 50 lat…

Jedna z ważniejszych zasad dobrego wywiadu to pytać o solowe projekty i uciekać do przodu, zapominając o historii. Co innego producenci „Celebrating A Masterpiece”. Mieli więcej czasu i ściśle zdefiniowany temat.

Pomysł na zrealizowanie całego filmu w formie czarno-białego obrazu sprawił, że pomimo tego, że z pewnością wywiady powstały w różnych miejscach i w różnym czasie, forma plastyczna obrazu jest spójna i pasuje do również monochromatycznych zdjęć ze studia i archiwalnych fragmentów nagrań telewizyjnych.

Na płycie umieszczono również 25 minutowy nagranie programu telewizyjnego, który został zarejestrowany pomiędzy sesjami do „Kind Of Blue” (były dwie w odstępie kilku tygodni). Wtedy programy telewizyje prezentowały muzykę, a nie sensacje z życia muzyków. Dzięki tej drobnej różnicy mamy tu więc 25 minut unikalnej muzyki. W audycji „Robert Herridge Theatre: The Sound Of Miles Davis” zmieściły się 4 kompozycje. Pierwsza z nich to zagrana w składzie z „Kind Of Blue” – z Wyntonel Kelly na fortepianie „So What”. Co prawda audycja nie była emitowana na żywo, ujrzała światło dzienne już po premierze albumu, ale mamy tu do czynienia z rodzajem światowego prawykonania tego uznanego później za rewolucyjny standardu. Kolejne trzy kompozycje, to zagrane przez tych samych muzyków z orkiestrą dyrygowaną przez Gila Evansa utwory znane już publiczności z płyty „Miles Ahead”.

To znakomity dokument dla którego warto kupić cały zestaw. Reszta to bonus….

Miles Davis
Kind Of Blue: 50th Anniversary Collector’s Edition
Wytwórnia: Columbia / Sony
Format: 2CD+LP+DVD
Numer: 886973355220

Brak komentarzy: