17 września 2011

Rory Block – Last Fair Deal


„Last Fair Deal” to 15 płyta w bogatym dorobku nagraniowym Rory Block. Album powstał w 2003 roku. Rory Block to doskonale znana w ojczyźnie bluesa artystka, która do dziś pozostaje zauważona jedynie przez znawców bluesa w Europie i w Polsce. Przez lata nagrywała dla specjalizującej się w bluesie wytwórni Rounder. Przejście do wytwórni Telarc prawdopodobnie miało coś w jej karierze zmienić. Jednak po kilku latach wiadomo, że nadal pozostała znana jedynie wtajemniczonym.

Rory Block w momencie nagrania płyty miała już nieco ponad 50 lat. Od zawsze śpiewa i gra na akustycznej gitarze, pozostając od początku kariery pod muzycznym wpływem Roberta Johnsona. Prawie na każdej płycie umieszcza co najmniej jedną jego kompozycję. Tak jest również na „Last Fair Deal”.

Zdecydowanie nie przepadam za sposobem realizacji dźwięku lansowanym od początku istnienia przez wytwórnię Telarc. Czasem potrafią, chyba przez przypadek nagrać doskonałą technicznie płytę, tym razem jednak się nie udało. Płyta na kilometr pachnie Protoolsami i wielokrotnymi nakładkami, a także sztucznie harmonizowanymi chórkami nagrywanymi przez samą Rory Block. Taka już uroda tej płyty, albo jej brak…

Zdecydowanie lepiej wypadają proste bluesy śpiewane jedynie z akompaniamentem gitary. Pozbawione wielokrotnej edycji i poprawek partie gitary pozwalają cieszyć się nie tylko ciekawymi pomysłami muzycznymi artystki, ale także dynamiką i klarownością dźwięku nieczęsto spotykaną w tego rodzaju produkcjach. Rory Block gra na wykonanych w nieco staromodnej technice z bronzu strunach Martina używając również gitar z tej manufaktury. Te dźwięki dobrze pasują do klasycznym bluesowych piosenek. Trochę gorzej z warstwą wokalną, a szczególnie tam, gdzie pojawiają się chórki…

Płyta ma więc dwa wcielenia. Rory Block to kompetentna, stylowa i zarazem nowocześnie brzmiąca gitarzystka, kontynuująca styl znany z Delty Missisipi. Do perfekcji opanowała grę techniką bottleneck. Posługuje się też często dziwnymi strojami gitary. Przykładem może być zupełnie niespodziewana i wciągająca interpretacja „Amazing Grace”.

Rory Block jako wokalistka to coś, czego wolałbym unikać. Artystka powinna więc zająć się tym, co potrafi,czyli grą na gitarze. W tej dziedzinie od końca lat sześćdziesiątych pozostaje ozdobą każdego bluesowego festiwalu, jakich wiele na całym świecie. Warto więc poszukać nagrań koncertowych – do nich nie da się tak łatwo dokleić tandetnych chórków. Taka płyta z pewnością zabrzmi lepiej, prawdziwiej i bardziej tradycyjnie w dobrym znaczeniu tego słowa.

Niestety odrobina krytyki należy się inżynierom firmy Telarc za pomysł na dźwiękową realizację tego nagrania. Tutaj starali się chyba zrobić nagranie nijakie, pozbawione mikrodetali, zdatne do odtwarzania jedynie w sprzęcie przenośnym marnej jakości, gdzie i tak nic poza podstawowym rytmem nie słychać.

Gdyby trzeba wybrać singla z tej płyty, bez wahania wskazałbym na ostatni utwór – „Old Friends” – brak sztucznie dogrywanych chórków, chwytliwa melodia i lepszy niż w innych utworach wokal…

Rory Block
Last Fair Deal
Wytwórnia: Telarc
Format: CD
Numer: 089408359323

Brak komentarzy: