25 października 2011

Bjarne Roupe, Per Salto - Michael Mantler: For Two


Nie wiem jak określić tą muzykę. Jest pełna niespodziewanych sprzeczności, nieprzewidywalna, zimna i morczna, a jednocześnie niebanalna i zarazem przystępna. Może nie dla kogoś, komu na co dzień muzyka gra gdzieś w tle, ale z pewnością dla każdego, kto muzyki słucha.

Produkcje ECM, oprócz tych z udziałem największych gwiazd wytwórni, często bywają wydziwionym na siłę muzycznym ambientem, czymś, co ma raczej zaskakiwać, niż tworzącym nową jakość. „For Two” też zaskakuje, ale to jest pozytywne zaskoczenie.

Michael Mantler materiał złożony z 18 krótkich kompozycji wymyślił i prawdopodobnie w sporej części zaaranżował. Per Salto i Bjarne Roupe nagrywali swoje partie osobno, w różnych miejscach i czasie. Stąd też myśl o uprzedniej aranżacji, bowiem mimo, że rezuplat muzycznie sugeruje kompletną zbiorową, a raczej dwuosobową improwizację, to z racji na taki właśnie sposób rejestracji materiału, wydaje się to niemożliwe. Całość brzmi tak, jakby była wymyślana ad hoc w studiu, a nie wcześniej skomponowana.

Wiodącym instrumentem jest fortepian Pera Salto. Jest zimny, wyrachowany, momentami przypominający spontaniczne improwizacje Keitha Jarretta z lat siedemdziesiątych. Niewątpliwie sprawny technicznie, choć w harmoniach oszczędny. Chciałoby się powiedzieć, że taki ECM’owy,

Bjarne Roupe porusza się gdzieś wokół tego, co gra Per Salto. Pełni rolę swoistego muzycznego komentatora, recenzenta dźwięków fortepianu. Mimo, że to dość dalekie skojarzenie, przypomina nieco dźwięki grane na wielu płytach przez Vernona Reida.

Trudno którąś z kompozycji wyróżnić. Z pewnością nie jest to też materiał, który zostanie zagrany kiedykolwiek przez innych muzyków. Powstał z potrzeby chwili, szczęśliwie został zarejestrowany i na płycie pozostanie już na zawsze.

Nie spodziewałem się, że ta płyta mi się spodoba. Może jest teraz na nią dobry sezon. Jesienią świat zwalnia nieco i takie refleksyjne, ciemne klimaty sprawdzają się w ciemne wieczory lepiej, niż w letnie noce. Przez chwilę pomyślałem, że mogłaby to być radiowa płyta tygodnia, ale niestety chwilowo konkurencja wśród nowości jest naprawdę bardzo duża i niestety „For Two” płytą tygodnia chyba nie zostanie, choć w nieco mniej bogatyw w nowości okresie miałaby na to szansę…

Bjarne Roupe, Per Salto
Michael Mantler: For Two
Format: CD
Wydawnictwo: ECM
Numer: 602527637839

Brak komentarzy: