09 marca 2012

The Crakow Klezmer Band – Balan: Book Of Angels Volume 5 – The Crakow Klezmer Band Plays Masada Book Two


„Balan: Book Of Angels Volume 5” to ten album The Cracow Klezmer Band, do którego wracam najczęściej. Może dlatego, że najwięcej w nim instrumentalnej wirtuozerii akordeonów i skrzypiec? Może dlatego, że kompozycje mają najbardziej jazzowe struktury? Nie wiem, ale fakt pozostaje… Jeśli wieczorem moje myśli podążają w stronę The Crakow Klezmer Band – najczęściej sięgam po „Balan: Book Of Angels Volume 5”.

Album zawiera kompozycje Johna Zorna i jest jednym z elementów cyklu Book Of Angels. John Zorn napisał swojego czasu jakieś niezliczone ilości kompozycji, którymi obdarował zespoły ze swojej wytwórni. W ten sposób powstał swego rodzaju cykl, choć zapewne te kompozycje, to jedynie szkice służące do sporządzenia kolejnych części cyklu. Całkiem niedawno pisałem o części 14 w wykonaniu zespołu Masada. Wszystkimi częściami nie dysponuję, ale jeszcze kilka znajduje się w moich zbiorach, więc pewnie prędzej, czy później przyjdzie czas na ich opisanie. Prawdopodobne jest też jakieś luksusowe wydanie wszystkich części razem, co będzie łatwe w związku z tym, że wszystkie ukazały się w tej samej wytwórni.

Skład zespołu do nagrania tej płyty został rozszerzony o kilka instrumentów smyczkowych, które wykorzystano w sposób dość klasyczny oraz odrobinę efektów komputerowych, których obawiałem się nieco kiedy o nich przeczytałem na okładce, czyli jeszcze przed pierwszą sesją odsłuchową. Jak później się okazało zupełnie niesłusznie, bowiem pełnią one rolę rozszerzającą brzmienie, w większości o dźwięki imitujące odgłosy natury. Tak więc brzmienie zespołu pozostaje naturalne i oparte na żywych instrumentach, co jest niewątpliwą zaletą The Crakow Klezmer Band i doskonale pasuje do charakteru tej, jak i pozostałych płyt zespołu.

W związku z dodaniem wspomnianych efektów oraz charakterem kompozycji, album brzmi nieco jak ścieżka dźwiękowa do filmu, którego akcja mogłaby wydarzyć się na krakowskim Kazimierzu. Jednak, co warte jest podkreślenia, muzyka broni się bez obrazu, który zresztą nigdy nie powstał, jednak z pewnością ilustracyjny charakter muzyki, pobudzającej wyobraźnię, tworzącej przed słuchaczem obrazy jest ważnym elementem tej płyty i nie da się od takiego sposobu percepcji za bardzo uciec.

W kompozycjach Johna Zorna zespół pozostaje w estetyce  klezmerskiej, jednak taka muzyka mogłaby zabrzmieć również w mniej ortodoksyjnych warunkach, urozmaicając konsumpcję już nie tylko w klimatach koszernych, ale także w każdej domowo urządzonej i prowadzonej kuchni, stając się muzyką świata, a nie tylko jednej z jego części. Owa uniwersalność przekazu jest tym, za co należy podziwiać twórczą inwencję zarówno lidera – Jarosława Bestera odpowiedzialnego za aranżacje, jak i pozostałych członków zespołu. Poruszanie się w dość hermetycznej stylistyce klezmerskiej, która w wielu okolicznościach stanowi swoistego rodzaju stygmat, etykietę antagonizującą potencjalnych słuchaczy, dzielącą publiczność na tych, co taką muzykę uwielbiają i tych, którzy jej najczęściej nie znają, ale i tak mają swoje zdanie i jej nie lubią, nie jest łatwe. Adaptowanie nowych kompozycji do takiej formuły zespołu jest trudne, ale The Cracow Klezmer Band robi to wyśmienicie, kto wie, czy nmie najlepiej na świecie…

The Cracow Klezmer Band
Balan: Book Of Angels Volume 5 – The Crakow Klezmer Band Plays Masada Book Two
Format: CD
Wytwórnia: Tzadik
Numer:702397735823

Brak komentarzy: