07 sierpnia 2012

Glenn Miller – Army Air Force Band


Glennowi Millerowi z pewnością Kanon Jazzu się należy. Miał jednak pecha, tak jak wiele gwiazd z okresu jazzowej prehistorii, że w jego czasach nie wynaleziono jeszcze płyty długogrającej. Tak więc nie ma on właściwie na swoim koncie klasycznego albumu, który mógłby w jazzowym kanonie reprezentować jego dorobek.

Stąd też trzeba wybrać jedną z licznych kompilacji, zestawionych wiele lat później. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje zestaw „Army Air Force Band”. Karierę Glenna Millera można w dużym uproszczeniu podzielić na okres cywilny i militarny. Ten pierwszy, to nagrania z końca lat trzydziestych ubiegłego stulecia, kiedy stworzył dwie własne orkiestry. Z drugim z tych składów odniósł wielki sukces, biorąc udział w filmie „Serenada w dolinie słońca” („Sun Valley Serenade”), który zdobył wielką popularność na całym świecie. Od roku 1939 był wielką gwiazdą. W 1942 roku wstąpił do wojska i prowadził reprezentacyjny big band amerykańskiego lotnictwa – tytułowy „Army Air Force Band”.

Oprócz zespołu jazzowego, przebywając wtedy w Anglii prowadził również orkiestrę o bardziej klasycznym repertuarze, a także mniejsze składy. Jego orkiestry zapewniały w czasie występów na żywo i za pomocą nagrań rozrywkę amerykańskim żołnierzom stacjonującym w Europie i Stanach Zjednoczonych. Do armii wstąpił na własną prośbę, był bowiem za stary na regularny pobór.  W 1944 jego zespół dał na terenie Wielkiej Brytanii kilkaset koncertów i nagrał sporo materiału w londyńskich studiach EMI. Czteropłytowa kolekcja „Army Air Force Band” zawiera jednak nagrania dokonane przez orkiestrę kierowaną przez Glenna Millera na terenie Stanów Zjednoczonych, zarówno w studiach nagraniowych, jak i podczas koncertów.

W swoich orkiestrach grywał czasem na puzonie lub (rzadziej) na fortepianie. Często też w czasie koncertów zapowiadał prezentowane utwory.

Być może dziś muzyka orkiestry Glenna Millera brzmi dla wielu nieco archaicznie, jednak to solidny kawał historii gatunku i jedno z ważnych zjawisk kultury masowej okresu drugiej wojny światowej. W swoich czasach Glenn Miller miał status supergwiazdy. Zaginął w czasie przelotu z Anglii do Paryża w grudniu 1944 roku. Kulisy jego śmierci nie zostały do dziś wyjaśnione. Magia nagrań, które dokonał jest żywa do dziś, czego dowodem jest kilka działających współcześnie orkiestr jego imienia…

Glenn Miller
Army Air Force Band
Format: 4CD
Wytwórnia: Bluebird / BMG
Numer: 090266385225

Brak komentarzy: