31 sierpnia 2012

Simple Songs Vol. 61


Witajcie po wakacyjnej przerwie. Czas wrócić do opowieści o jazzowych standardach… Ale to dopiero za tydzień. Dziś postanowiłem zrobić coś zupełnie innego. Nie wahałem się ani chwili. Dziś temat wybrało za mnie przeznaczenie…

O wspólnej, trzygodzinnej audycji o Charlie Hadenie rozmawialiśmy z Michałem Foggiem i Agnieszką Zdziech od ponad roku. Wszyscy mamy w ramówce RadioJAZZ.FM pasma w środowy wieczór. Tej audycji jednak już nigdy nie będzie. Nie ma już Michała Fogga. Zmarł po trwającej wiele miesięcy chorobie, w czasie której zachowywał przez cały czas właściwy sobie optymizm i wiarę w to, że to On pokona chorobę, a nie odwrotnie. Niestety się nie udało…

Dla mnie nauka z tego jest oczywista. Jeśli mam coś zrobić jutro, muszę zrobić to dziś. Jutra może nie być jutro… Tak więc dziś, przy pierwszej możliwej okazji zrobię tą audycję sam. Nie tak , jak zrobiłbym ją z Michałem i Agnieszką, wtedy pewnie przyniósłbym do studia te bardziej free jazzowe i rockowe nagrania Charlie Hadena, bo Michał przyniósłby z pewnością i parę płyt z serii Montreal Tapes i duety z Gonzalo Rubalcabą i nagrania Michaela Breckera. Dziś usłyszycie więc i te utwory, które przyniósłby Michał i te, które należałyby do mojej części audycji.

Zacznijmy więc od ostatniego nagrania przed śmiercią Michaela Breckera z udziałem Charlie Hadena. Dziwnym znakiem jest fakt, że wśród sporej ilości płyt, które przyniosłem do studia, ta właśnie znalazła się na wierzchu.

* Michael Brecker – Chan’s Song - Nearness Of You

Kolejna płyta, to nagraniu Charlie Hadena, którym chciałem Michała zaskoczyć. Już tego nie zrobię, ale nagranie z pewnością warte jest prezentacji. I znowu dziwnym trafem to, w oryginale piosenka o tragicznej śmierci… Kompozycja Erica Claptona i Willa Jenningsa, tu w wykonaniu wybitnego grona jazzowych artystów: Joshua Redman – saksofon tenorowy, Pat Metheny – gitara, Charlie Haden – kontrabas i Billy Higgins – perkusja.

* Joshua Redman Tears In Heaven - Wish

Teraz fragment płyty, którą Michał z pewnością przyniósłby do studia. Był wielbicielem francuskiej muzyki, a to album z pewnością bardzo francuski. Zawiera najbardziej znane i grywane do dziś kompozycje Django Reinhardta w wykonaniu Charlie Hadena i francuskiego gitarzysty Christiana Escoude. Album ukazał się we Francji w 1979 roku.

* Charlie Haden & Christian Escoude – Nuages - Gitane

Kolejny dziś album z udziałem Charlie Hadena, to płyta, która miała być dla Michała niespodzianką. Tym razem Charlie Haden zagra z pianistą. Nasz dzisiejszy bohater grywał z największymi gigantami fortepianu. Nagrywał też w ostatnich latach dla mało znanej audiofilskiej wytwórni Naim. To właśnie tej wytwórni zawdzęczamy legendarne wśród fanów artysty „The Private Collection”. Dziś jednak będzie fragment innego albumu. To wspólne nagrania Charlie Hadena i Chrisa Andersona. Muzycy zagrają nieśmiertelny temat „Body And Soul”.

* Charlie Haden & Chris Anderson – Body And Soul – None But The Lonely Heart

Duety kontrabasu i fortepianu to niełatwa forma muzyczna, wymagająca technicznie i aranżacyjnie. Charlie Haden często sięga po tą formę dość często. Całkiem niedawno album, którego fragmentu teraz posłuchamy był naszą radiową płytą tygodnia… To również prawie na pewno (nikt przecież nie zna zawartości archiwów muzycznych wytwórni) ostatnie przed śmeircią nagranie Hanka Jonesa.

* Charle Haden & Hank Jones – Going Home – Come Sunday

O tej płycie przeczytacie tutaj: Charlie Haden & Hank Jones - Come Sunday

Kolejne nagranie i kolejna niekoniecznie najbardziej znana płyta w dorobku Charlie Hadena. To wręcz już prehistoryczny album Keitha Jarretta – „Treasure Island” z 1974 roku. Melodii „Introduction And Yaqui Indian Folk Song” nie może dziś zabraknąć…

* Keith Jarrett - Introduction And Yaqui Indian Folk Song – Treasure Island

O tej płycie przeczytacie tutaj: Keith Jarrett - Treasure Island

W płytowym dorobku Charlie Hadena ważne rozdziały to zespół Quartet West i monumentalny wręcz cykl Montreal Tapes. Oba rozdziały wypada więc zacytować. Zacznijmy od Quartet West.

* Charlie Haden Quartet West – Always Say Goodbye – Always Say Goodbye

O tej płycie przeczytacie tutaj: Charlie Haden Quartet West - Always Say Goodbye

I na koniec coś, co z pewnością spodobałoby się Michałowi. To fragment mojego ulubionego albumu z cyklu Montreal Tapes – nagrania z Gonzalo Rubalcabą i Paulem Motianem. Kameralne, pełne pięknego fortepianu. Gonzalo Rubalcaba to pianista wybitny, choć trzeba przyznać, że miewa słabsze nagrania i koncerty. Kiedy ma dzień, potrafi zaczarować publiczność. 3 lipca 1989 roku miał dzień…

* Charlie Haden with Gonzalo Rubalcaba and Paul Motian – La Pasionaria – The Montreal Tapes

Michał… To wszystko było dla Ciebie…

Brak komentarzy: