05 października 2012

Simple Songs Vol. 66


W zeszłym tygodniu sięgnąłem po długiej przerwie na nieco zapomnianą półkę z różnych wydawnictwami specjalnymi, które nie pasują do zwykłych półek z płytami, bo zwyczajnie tam się nie mieszczą. Tego rodzaju wydania trzymam osobno, optymalizując w ten sposób wykorzystanie przestrzeni, której na płyty zawsze za mało. W związku z tym nie sięgam po te wydawnictwa często. W dodatku nie przepadam za składankami, zwykle nie słucha się ich ciekawie, choć są z pewnością źródłem wielu unikalnych nagrań. Tak jest w przypadku zestawu, którym zajmowałem się w zeszłym tygodniu – „The Complete Jazz At The Philharmonic On Verve 1944-1949”. Tak jest też w przypadku boxu, którym zajmiemy się dzisiaj – „Jazz W Polsce: Antologia 1950-2000”.

Ten zestaw zawiera nagrania niedostępne dotąd oficjalnie nigdzie, a także wiele takich, które ukazały się dziesiątki lat temu na płytach analogowych i nigdy dotąd nie wznawianych.

Zacznijmy zatem od nagrania, które ukazało się pierwotnie w 1960 albo 1961 roku na płycie analogowej. To nagranie koncertowe z Jazz Jamboree 1960. Skład jest sensacyjny, choć znawcy historii i fani jazzu, którzy już wtedy byli na świecie i chodzili do Sali Kongresowej ten koncert pamiętają. Zagra trio Andrzeja Trzaskowskiego – lider na fortepianie, Roman Gucio Dyląg na kontrabasie i Andrzej Dąbrowski na bębnach. Tego wieczora trio akompaniowało Stanowi Getzowi…

* Stan Getz with Andrzej Trzaskowski Trio – You Go To My Head – Jazz W Polsce: Antologia 1950-2000

Kolejne nagranie pochodzi z płyty, po którą często sięgam. Moim zdaniem to jedna z najważniejszych płyt polskiego jazzu, choć w tym wypadku trzeba powiedzieć jazzu światowego, bowiem jedynie lider – Zbigniew Seifert reprezentuje naszych rodzimych muzyków. Poza nim skład równie gwiazdorski – John Scofield – g, Richie Beirach – fortepian, Eddie Gomez – bas, Jack DeJohnette – bębny i Nana Vasconcellos – instrumenty perkusyjne. To będzie utwór tytułowy z płyty „Passion”. Przy odrobinie szczęścia można tą płytę dziś kupić, ale skoro ten utwór jest w prezentowanej dziś antologii, nie potrafię nie wykorzystać okazji…

* Zbigniew Seifert – Passion - Jazz W Polsce: Antologia 1950-2000 (Passion)

Kolejne nagranie nie jest nigdzie dostępne, choć parę lat temu widziałem telewizyjny zapis tego koncertu. Były czasy, kiedy telewizja rejestrowała Jazz Jamboree. Nagranie pochodzi z 1985 roku. Zaśpiewają Bobby McFerrin i Urszula Dudziak.

* Bobby McFerrin & Urszula Dudziak – Tico Tico - Jazz W Polsce: Antologia 1950-2000

Cofnijmy się trochę w czasie i zmieńmy płytę z ostatniej – szóstej na drugą w zestawie „Jazz W Polsce: Antologia 1950-2000”. Tam znajdziemy między innymi nagranie Novi Singers z udziałem zespołu instrumentalnego w którego składzie między innymi Adam Makowicz na fortepianie. Nagranie pochodzi z 1967 roku.

* Novi Singers – Brownie - Jazz W Polsce: Antologia 1950-2000

Teraz kolejny z tych muzyków, którzy z pewnością nagrali zbyt mało. Historia jazzu, a w zasadzie każdej sztuki, nie tylko muzycznej, pełna jest tragicznych zakończeń dopiero rozpoczynających się karier. Taką właśnie była kariera Mieczysława Kosza – pianisty genialnego, zmarłego tragiczną samobójczą śmiercią. Posłuchajmy fragmentu jego jedynej chyba płyty, zawartego w antologii „Jazz W Polsce: Antologia 1950-2000”.

* Mieczysław Kosz – Parafraza na temat Preludium c-moll Fryderyka Chopina - Jazz W Polsce: Antologia 1950-2000

Kolejna zapomniana perła polskiego jazzu, zupełnie słusznie przypomniana w antologii. Niezwykły duet – Adam Makowicz grający na instrumentach elektronicznych i śpiewająca Urszula Dudziak. Nagranie pochodzi z niedostępnego w żadnej chyba postaci oprócz oryginalnej płyty analogowej wydanej w małym nakładzie albumu „Newborn Light”.

* Urszula Dudziak & Adam Makowicz – Ballada - Jazz W Polsce: Antologia 1950-2000 (Newborn Light)

Kolejna wielka polska gwiazda i kolejna tragiczna historia życia. Dla wielu światowej klasy gitarzystów to wielki niespełniony talent. Marek Bliziński. Całkiem niedawno w Kanonie Jazzu przypomniałem płytę „Virtuoso” Joe Passa. W grze Marka Blizińskiego jest coś z Joe Passa…

* Marek Bliziński – Take Love Easy - Jazz W Polsce: Antologia 1950-2000

Marek Bliziński jeszcze raz, tym razem w roli akompaniatora, grają również Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Karolak i Czesław Mały Bartkowski. Śpiewa Ewa Bem. Nagranie pochodzi z 1975 roku… Dawno temu…

* Ewa Bem & Mainstream – You Are The Sunshine Of My Life - Jazz W Polsce: Antologia 1950-2000
Kolejne nagranie pochodzi z płyty, której sam wykonawca, według opisu z jego strony internetowej nie lubi… Ja płytę z Piwnicy na Wójtowskiej lubię… Poza tym lubiłem kiedy Stanisław Sojka grał na fortepianie i śpiewał Raya Charlesa… Ostatnio tego chyba nie robi.

* Stanisław Sojka – Hallelujah I Just Love Her So - Jazz W Polsce: Antologia 1950-2000

Z tym nagraniem sąsiaduje w antologii „Jazz W Polsce: Antologia 1950-2000” tytułowy fragment jednej z najważniejszych płyt polskiego jazzu, przynajmniej wśród tych, które powstały w Polsce i zostały nagrane w polskim składzie. To będzie wyśmienite zakończenie audycji. Zagrają Wojciech Karolak na organach, Tomasz Szukalski na saksofonach i Czesław Bartkowski na bębnach.

* Time Killers – Time Killers - Jazz W Polsce: Antologia 1950-2000 (Time Killers)

Brak komentarzy: