02 listopada 2012

Eastern Blok – Underwater


Dawno nie słyszałem tak kolorowej, pełnej niezwykłych brzmień, inteligentnie napisanej i pięknie zagranej muzyki.  Nie skupiajcie się na wielkich nazwiskach. Te są co prawda gwarancją jakości przynajmniej dobrej. Żeby kupić taką płytę, jak „Underwater” trzeba albo zespół usłyszeć na koncercie, albo trochę zaryzykować. Nie sposób przecież w sklepie nawet pobieżnie słuchać wszystkich płyt. Tak to już jest, że na nasze muzyczne upodobania wpływ ma nie tylko to, co rzeczywiście lubimy, co wybralibyśmy świadomie. Nasze gusta kształtują również ci, którzy mają sporo sił i środków, żeby zajrzeć do naszych kieszeni w poszukiwaniu naszych własnych pieniędzy. A ci, w przypadku muzyki mam tu na myśli promotorów koncertów i wydawców płyt, co zresztą z biznesowego punktu widzenia dość zrozumiałe, stawiają na pewniaków. Czyli na nazwiska z dorobkiem.

Daleki jestem od stwierdzenia, że jedni nagrywają dobrą muzykę, a inni mają nazwiska, bo i tym największych zdarza się zrobić coś wyjątkowo odkrywczego, a nie tylko odcinać kupony od dawnej sławy. Jednak wśród muzyków znanych jedynie garstce fanów i przyjaciół też są wyjątkowe talenty. Tylko nieliczni z nich będą kiedyś tymi największymi. Inni na zawsze pozostaną jedynie nieodkrytymi.

Niekonwencjonalne rytmy, brzmiące z pewnością na rynku amerykańskm nieco obco, ale zarazem intrygująco i egzotycznie skale i akordy rodem z bałkańskich tańców ludowych, inspiracje muzyką klezmerską i dalekowschodnią. Nieswykłe w swojej prostocie brzmienie gitary. Snujący się czasami w brzmieniowym tle flet, lub nieco bardziej agresywny saksofon Dougha Rosenberga.

Ta mieszanka stylów ma jednak sens. To nie jest jednk kotlet mielony – potrawa przyrządzona ze wszystkiego co było pod ręką w nieco przypadkowy sposób. To raczej wykwintn danie, które trzeba smakować powoli, nawet wielokrotnie, za każdym razem odkrywając jakieś nowe smaki…

Nieco zgaduję, ale biorąc pod uwagę muzyczne korzenie, największy wpływ na kształt muzyki zespołu ma gitarzysta – Goran Ivanovic. To on założył grupę bardzo dawno temu, a zespół działa w miarę stałym składzie już od 8 lat.

Do nas nie przyjadą pewnie nigdy, chyba, że znajdzie się jakiś folkowy projekt,…. Dziś jednak droga do płyt jest bardzo krótka – można kupić dowolny wydany nawet w najdalszym końcu świata album. A „Underwater” z pewnością wart jest uwagi.

Eastern Blok
Underwater
Format: CD
Wytwórnia: Eastern Blok
Numer: 789577673120

Brak komentarzy: