03 kwietnia 2013

Simple Songs Vol. 82


Tematem audycji był kolejny jazzowy standard – „Skylark”. To jak większość jazzowych standardów melodia, która powstała jako popularna piosenka, a jej muzyczna wartość została odkryta nieco później. Muzykę napisał Hoagy Carmichael w 1941 roku, a niedługo później tekst dołożył Johnny Mercer. Jak głosi legenda, jego muzą była sama Judy Garland, która była, posługując się dzisiejszym słownictwem aktorką – celebrytką, czyli dekoracją ekranu, trzeba przyznać, że dekoracją całkiem przyjemną, tak więc trudno się dziwić, że powstał tekst, śpiewany później przez wszystkie największe jazzowe wokalistki.

Ten utwór nie posiada jakiegoś szczególnie wyróżniającego się historycznie, bądź muzycznie wykonania, więc zacznijmy od takiego nagrania, które oprócz jakości artystycznej wyróżnia się tym, że dla lidera było w swoim czasie ważne, bowiem jego tytułem postanowił nazwać swoją płytę, w dodatku płytę, która jak się później okazało, jest do dziś jedną z jego najlepszych… Mam na myśli album „Skylark” Paula Desmonda. To również wyróżniająca się produkcja wytwórni CTI z 1973 roku. CTI kojarzone jest raczej z początkami smooth jazzu z pierwszej połowy lat siedemdziesiątych, a „Skylark”, to rasowy jazzowy mainstream, mimo faktu, że w nagraniu wzięły udział ówczesne gwiazdy wytwórni  - gitarzysta Gabor Szabo i pianista Bob James. Bardziej tradycyjne środowisko z większym jazzowym dorobkiem reprezentują na tym albumie Ron Carter (kontrabas) i Jack DeJohnette (perkusja).

* Paul Desmond – Skylark – Skylark

Teraz coś bardziej współczesnego. Choć czas biegnie szybciej niż się wydaje. Pamiętam jaką sensacją było niebieskie pudełko z nagraniami Keitha Jarretta z Blue Note całkiem niedawno, kiedy się ukazało. A od tego czaus niepostrzeżenie minęło prawie 20 lat…  Zestaw wydany przez ECM składa się z 6 płyt zawierających niewiarygodnej jakości muzycznej interpretacje standardów zagrane przez słynne trio Keitha Jarretta z GaryPeacockiem (kontrabas) i Jackiem DeJohnette (perkusja) – znowu on…

* Keith Jarrett – Skylark - Keith Jarrett At The Blue Note - The Complete Recordings (Disc 2) - Friday June 3rd 1994 2nd Set

Pora na przedstawienie tekstu „Skylark”. Chronoligicznie pierwsze nagranie, to pochodząca z 1941 roku rejestracja sesji orkiestry Gene Krupy z Anitą O’Day w roli wokalistki. Jednak pierwsze ważne, a może najważniejsze i najpiękniejsze pochodzi z songbooku Johnny Mercera nagranego przez Ellę Fitzgerald w 1964 roku. Orkiestrą dowodzi Nelson Riddle.

* Ella Fitzgerald – Skylark - Ella Fitzgerald Sings The Johnny Mercer Songbook

A teraz nagranie z płyty, którą właśnie wprowadzamy do Kanonu Jazzu RadioJAZZ.FM – wybitnego albumu Freddie Hubbarda – „The Body & The Soul”. Lista muzyków grających na tej płycie, to w zasadzie encyklopedia jazzu z początków lat sześćdziesiątych – między innymi Eric Dolphy, Cedar Waldon, Wayne Shorter, Clark Terry, Curtis Fuller, Louis Hayes, Philly Joe Jones i wielu innych.

* Freddie Hubbard – Skylark – The Body & The Soul

W kąciku polskim nietypowe nagranie ze specjalnymi życzeniami powrotu do zdrowia dla Jarka Śmietany. Zaśpiewa Karen Edwards, na gitarze zagra oczywiście Jarek Śmietana, za pozostałe dźwięki odpowiada Symphonietta Cracovia.

* Karen Edwards & Jarosław Śmietana – Skylark – Everything Ice

Stali słuchacze wiedzą, że jak coś da się zagrać na skrzypcach i to są skrzypce jazzowe, to w mojej audycji na pewno znajdzie swoje miejsce. Nie mogę więc przepuścić okazji i tym razem, bowiem skład wybitny – zagra dwu, być może najważniejszych skrzypków wszechczasów w swoich kategoriach – Stephane Grappelly i Yehudi Menuhin. W dodatku towarzyszy im dwójka wybitnych jazzowych gitarzystów brytyjskich – Martin Taylor i John Etheridge.

* Stephane Grappelly & Yehudi Menuhin – Skylark - Menuhin & Grappelli Play Jealousy And Other Great Standards

Kolejne nagranie to skład wybitnie międzynarodowy – japoński pianist Kei Akagi, polski kontrabasista – Darek Oleszkiewicz, kilku amerykańskich muzyków i wokalistka o zdecydowanie azjatyckich korzeniach – Jacintha. I znowu album wypełniony tekstami Johnny Mercera.

* Jacintha – Skylark - Autumn Leaves -- The Songs Of Johnny Mercer

Na koniec „Skylark” z albumu, który dla wielu jest gitarową płyta wszechczasów. Album już dawno umieściłem w Kanonie Jazzu. To płyta „Jazz Guitar” Jima Halla. „Skylark” to na tym albumie materiał bonusowy. Liderowi towarzyszą John Lewis na fortepianie i Percy Heath na kontrabasie.

* Jim Hall – Skylark – Jazz Guitar

Brak komentarzy: