03 maja 2013

Patricia Barber – Smash


Przy okazji każdej nowej płyty Patricii Barber zastanawiam się, czy to śpiewając pianistka, czy raczej wyśmienicie grająca na fortepianie wokalistka. Prawie zawsze dochodzę do wniosku, że Patricia Barber to jednak najzwyczajniej wyśmienita pianistka, która przy okazji potrafi śpiewać, no i jeszcze napisać dla siebie wyborne piosenki.

Patricia Barber należy też to nielicznego, z upływem czasu coraz bardziej elitarnego grona artystów, którzy robią swoje, nie patrząc na bieżące mody, przewidywaną sprzedaż, czy możliwość zakontraktowania kolejnego monumentalnego światowego tourne po letnich jazzowych festiwalach. Muzyka Patricii Barber to gatunek jedyny w swoim rodzaju. Można oczywiście na siłę szukać porównań, jednak w zasadzie to nie ma sensu. To gatunek sam w sobie, a biorąc pod uwagę fakt, że istnieje już ponad 25 lat, to gatunek istniejący dłużej, niż wiele modnych wśród młodych słuchaczy atrakcji jednego sezonu.

„Smash” to debiut artystki w dużej wytwórni – Concord. Z punktu widzenia polskiego słuchacza to dobra wiadomość, bowiem łatwiej będzie można kupić jej nagrania. Z drugiej jednak strony będzie drożej, poprzednie dostępne w Polsce jedynie w internetowych sklepach płyty były tańsze.

Tytuł albumu mógłby sugerować, że płyta zawiera przeboje – smash hits. Nic bardziej mylnego. To muzyka na długie wieczory, taka do której często się wraca, a nie nuci pod prysznicem. Hitów tu nie znajdziecie, zresztą jestem przekonany, że Patricia Barber potrafiłaby napisać niejeden przebój, tylko zwyczajnie nie chce.

Ostatnie dwa albumy artystki, oba zarejestrowane w słynnym Green Mill w Chicago, zawierały sporo jazzowych standardów i zdecydowanie więcej fortepianu. „Smash” to album Patricii Barber – kompozytorki i aranżerki. To również płyta wypełniona prostymi słowami, emocjami, tekstami, które bronią się również bez muzyki. To miejsce niespodziewanych zwrotów akcji, jak w tytułowej kompozycji, utworów, które zdają się być balladą, do czasu dynamicznego wejścia gitary, lub niespodziewanej fortepianowej solówki. Na „Smash” usłyszycie nie tylko wyśmienite teksty i świetnie zagrane partie fortepianu. Usłyszycie muzykę, która nie znosi podziałów, fragmenty popowe przeplatają się z hard-rockowymi solówkami gitary, disco z klasycznym amerykańskim śpiewaniem znanym z songbooków Ellie Fitzgerald, czy klasyków Franka Sinatry. Nowa płyta to również nowy zespół – gitarzysta John Kregor, grający na basie Larry Kohut i perkusista znany polskim słuchaczom ze współpracy z Grażyną Auguścik - Jon Deitemyer.

Do świata Patricii Barber należy się całym sobą, albo wcale. Obok tej płyty nie można przejść obojętnie. To prawdopodobnie najlepsza z dotychczasowych płyt Patricii Barber. Jeśli chcecie mieć jedną płytę tej niezwykłej artystki – „Smash” to wyśmienity wybór, jednak wtedy tak czy inaczej będziecie chcieli mieć więcej…

Patricia Barber
Smash
Format: CD
Wytwórnia: Concord / Universal
Numer: 888072336766

Brak komentarzy: