05 maja 2013

Phil Spector – The Phillies Album Collection


Starannie wydana, wyposażona w obszerne dane o nagraniach, składach zespołów, datach wydania kolekcja wczesnych nagrań realizowanych przez Phila Spectora zawiera 7 płyt CD. Sześć z nich, to repliki wydanych w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych, często do dziś nie wznowionych oficjalnie płyt: The Crystals – „Twist Uptown”, „He’s A Rebel”, „Sing The Greatest Hits Volume 1”, Bob B. Sox And The Blue Jeans – „Zip-A-Dee Doo Dah”, The Ronettes feat. Veronica – „Presenting The Fabulous Ronettes Featuring Veronica” i zestaw hitów w wykonaniu kilku zespołów – „Philles Records Presents Today’s Hits”. Ostatnia płyta, to cenny dla kolekcjonerów i fanów Phila Spectora zestaw wydanych w większości po raz pierwszy od prawie 50 lat stron B singli, utworów instrumentalnych i studyjnych nagrań, które czekały na swoją chwilę do 2011 roku – kiedy ukazały się na płycie nazwanej – „Phil Spector Presents Phil’s Flipsides: The Phil Spector Wall Of Sound Orchestra”.

Być może części z Was nazwisko Phila Spectora nie mówi zbyt wiele. To jednak producent – legenda, który przyłożył swoją rękę do wielu amerykańskich hitów w latach sześćdziesiątych. The Ronettes i The Crystals to zespoły w USA legendarne, przynajmniej wśród pokolenia, którego młodość przypadła na tamte czasy. Dziś przeboje tych dziewczęcych zespołów wydają się być nieco infantylne. Teksty oczywiście są po amerykańsku poprawne, jednak posłuchajcie, co dzieje się w warstwie muzycznej. To początki Wall Of Sound.

Bez tych nagrań nie mielibyśmy później tak wybitnych i historycznie ważnych produkcji, jak „River Deep – Mountain High” Ike’a i Tiny Turner, „Let It Be” The Beatles, czy „Imagine” Johna Lennona. W zasadzie ostatnim wielkim dziełem Phila Spectora jest album The Ramones – „End Of The Century” z 1980 roku. Sam Phil Spector delikatnie rzecz ujmując, zawsze był postacią kontrowersyjną i niełatwo się z nim współpracowało. Do roli legendy urosły groźby w stosunku do artystów w studiu wspierane pokaźnych rozmiarów rewolwerami. Może właśnie dlatego Phil Spector w zasadzie od 30 lat nie stworzył niczego ciekawego. W 2003 roku miało miejsce do końca niewyjaśnione morderstwo w jego domu. Za to morderstwo po trwającym kilka lat procesie producent został uznany winnym i dziś odsiaduje wyrok długoletniego więzienia. Fanom pozostają więc jego wcześniejsze nagrania.

Wall Of Sound Phila Spectora – unikalny pomysł na realizację dźwięku, budowanie tytułowej ściany dźwięków z różnych instrumentów miał wpływ na wielu wybitnych artystów, którzy często wymieniają Phila Spectora jako swojego idola i źródło inspiracji. Wśród najważniejszych są Brian Wilson, który naśladował Spectora tworząc słynny album „Pet Sound” The Beach Boys, czy Bruce Springsteen – „Born To Run”. Ten ostatni w sposób odczytywany nawet przez małe dzieci. Mój ośmioletni syn słysząc nagrania The Ronettes zapytał, czy to jakaś stara i nieznana mu płyta The E-Street Band i czemu nie ma głosu Bruce’a. Zaniemówiłem… To nie mógł być przypadek….

W zestawie „The Phillies Album Collection” brakuje najbardziej znanego albumu wyprodukowanego przez Phila Spectora i wydanego w jego własnej wytwórni – „A Christmas Gift For You From Phillies Records”. To jednak album wielokrotnie wznawiany i stosunkowo łatwy do kupienia, w odróżnieniu od tych, które znajdziecie w dzisiejszym zestawie.

„The Phillies Album Collection” to zestaw starych hitów i piosenek zupełnie nieznanych. To pudełko, które możecie wziąć ze sobą do samochodu na majówkę, albo na dłuższy wakacyjny wyjazd. Można słuchać przebojów, albo odnajdować przeróżne muzyczne smaczki, często poukrywane pod banalnymi tekstami. To zabawa na wiele długich godzin i muzyka, którą powinien poznać każdy.

Phil Spector
The Phillies Album Collection
Format: 7CD
Wytwórnia: Phil Spector / EMI / Sony
Numer: 886979278226

Brak komentarzy: