30 maja 2013

Roby Glod / Roberta Piket / Mark Tokar / Klaus Kugel – Op Der Schmelz Live

„Op Der Schmelz Live” to niezwykle międzynarodowy, free jazzowy projekt. Zespół tworzą Roby Glod – francuski saksofonista, Roberta Piket – amerykańska pianistka, Mark Tokar – pochodzący z Ukrainy kontrabasista i niezwykle aktywny w europejskim światku awangardy jazzowej niemiecki perkusista Klaus Kugel. To właśnie należąca do tego ostatniego muzyka wytwórnia Nemu Records wydała zarejestrowany w 2010 roku w Luxemburgu koncert zespołu.

Nazwa zespołu sugeruje jednorazowy charakter artystycznego przedsięwzięcia, bowiem powstała od nazwy miejsca, w którym zarejestrowano koncert. Po tego rodzaju akcjach artystycznych należy spodziewać się swoistego efektu synergii, stworzonej przez muzyków, którzy doszli do wniosku, że właśnie ten, a nie inny koncert wart jest wydania. Powinno być tak, że dwa plus dwa to więcej niż cztery, czyli, że muzycy nawzajem inspirując się na scenie, bo przecież w projekcie „Op Der Schmelz Live” mamy do czynienia ze spontaniczną improwizacją i raczej umowną i luźną strukturą kompozycji. Nie mam wrażenia, że tak jest w tym przypadku. Nie mogę być jednak pewien, bo nie znam zbyt wielu innych dokonań poszczególnych członków zespołu.

Całość ma charakter jednorazowy, choć współpraca Roberty Piket i Roby Gloda trwa już jakiś czas. W grze każdego współczesnego saksofonisty pojawiają się echa brzmienia każdego z wielkich. W szczególności nie sposób uwolnić się od Johna Coltrane’a. Jednak Roby Glod ma swój własny sound. W grze Roberty Piket najwięcej słychać fascynację dokonaniami Cecila Taylora, co jest czerpaniem i twórczym przetwarzaniem najlepszych wzorców.

To właśnie duet saksofonu i fortepianu rozpoczynający leniwie kompozycję Klausa Kugela – „Lviv” (Lwów) jest najciekawszym fragmentem albumu. Nie mogę też zapomnieć o potrzebie pochwalenia Marka Tokara za kilka wyśmienitych partii solowych kontrabasu.

Faktem jednak jest, że koncert pełen jest nieoczekiwanych zwrotów akcji, zaskakujących zgromadzoną na widowni publiczność. Czy to wystarcza, żeby zagrać dobry free-jazzowy koncert? Moim zdaniem nie wystarcza. Z pewnością muzycznej wyobraźni i warsztatu wykonawczego członkom zespołu nie brak, jednak tym razem wyszło trochę poniżej oczekiwań. Próbowałem dwa razy zmierzyć się z „Op Der Schmelz Live”. Mam wrażenie, że trzeciego razu nie będzie i że za kilka miesięcy nie będę o tej płycie pamiętał.

Roby Glod / Roberta Piket / Mark Tokar / Klaus Kugel
Op Der Schmelz Live
Format: CD
Wytwórnia: Nemu

Numer: 4041806051229

Brak komentarzy: