01 maja 2013

Simple Songs Vol. 86


„Walkin’” nie jest łatwym tematem. Można oczywiście zorganizować kilkugodzinny show złożony z różnych koncertowych wykonań kwintetów Milesa Davisa, co przy okazji pozwoli dokonać przeglądu najwybitniejszych saksofonistów epoki hard-bopu. Dla wielu to jednak, mimo niewiarygodnego piękna większości z tych rejestracji byłoby przeżyciem dość monotematycznym.

Sam utwór jest jednak nieodłącznie związany z sylwetką Milesa. Niektórzy nawet przypisują mu autorstwo melodii. Oficjalnym, umieszczonym we wszelakich katalogach i najczęściej na płytach autorem jest Richard Carpenter. Nie mam tu na myśli Richarda Carpentera z zespołu The Carpenters, choć więzów rodzinnych wykluczyć nie potrafię, jednak sam Richard Carpenter to z pewnością inna osoba, bowiem ten znany z zespołu pewnie chodził do szkoły podstawowej, kiedy powstawały pierwsze nagrania „Walkin’”. Często również podaje się jako współautorów Richarda Carpentera i Milesa Davisa.

Nasz Richard Carpenter był księgowym i rodzajem managera Tadda Damerona. Przypuszczalnie przypisał sobie autorstwo, albo kupił gotową kompozycję płacąc jednorazową opłatę w zamian za zrzeczenie się autorstwa i oczywiście wpływów z przyszłych opłat związanych z nagraniami i wykonaniami utworu. Tak więc prawdopodobnych autorów jest kilku. Wśród nich historycy wymieniają samego Milesa Davisa, wspomnianego już Tadda Damerona i Jimmy’ego Mundy. Niektórzy widzą też przypuszczalnego autora w osobie saksofonisty Gene Ammonsa. Ja osobiście stawiam na Tadda Damerona.

Zacznijmy od wersji wokalnej, bowiem „Walkin’” ma co najmniej 3 wersje tekstów. Nie możemy też pozwolić Milesowi opanować audycji, choć to w sumie kusząca perspektywa… Dave Lambert, Jon Hendricks i Annie Ross to jeden z najlepszych wokalnych zespołów wszechczasów. Na płycie „The Hottest New Group In Jazz”.

* Lambert, Hendricks, Ross – Walkin’ – The Hottest New Group In Jazz

Jak już wspomniałem, z pewnością najważniejszych wykonawcą „Walkin’” był Miles Davis. Wypada więc zacząć od wersji chronologicznie pierwszej, przynajmniej w oficjalnej dyskografii. To nagranie z albumu o tym samym tytule, dość nietypowe w dyskografii Milesa Davisa, zespół nazwany Miles Davis All Stars to J. J. Johnson – puzon, Lucky Thompson – saksofon tenorowy, Horace Silver – fortepian, Percy Heath – kontrabas, Kenny Clarke – perkusja i w kilku utworach Davey Schildkraut na saksofonie altowym. W „Walkin’” tego ostatniego nie usłyszymy. Nagranie pochodzi z 1954 roku.

* Miles Davis All Stars – Walkin’ – Walkin’

To nie był z pewnością wymarzony dla Milesa skład. Posłuchajmy teraz jednej z moich ulubionych wersji. Pierwotnie wydano płyty „Friday Night At The Blackhawk” i „Saturday Night At The Blackhawk”. Dziś zwykle występują razem jako „In Person: Friday And Saturday Nights At The Blackhawk”. To nagrania z 1961 roku. „Walkin’” nagrano w sobotę. Zespół w składzie z Hankiem Mobleyem na saksofonie, Wyntonem Kelly na fortepianie i sekcją; Paul Chambers (kontrabas) i Jimmy Cobb (perkusja) był wyśmienitym koncertowym składem.

* Miles Davis – Walkin’ – Saturday Night At The Blackhawk
Chwila przerwy od Milesa Davisa, choć na saksofonie zagra jeden  z jego ważniejszych saksofonistów. Wayne Shorter. Zaśpiewa Bobby McFerrin. Nagranie pochodzi z wydanego w 1986 roku albumu Bobby McFerrina „Spontaneous Inventions”.

* Bobby McFerrin – Walkin’ – Spontaneous Inventions

Wróćmy na chwilę do Milesa Davisa i zupełnie nietypowego nagrania. W 1957 roku w Paryżu Miles Davis w towarzystwie francuskich muzyków nagrał muzykę do filmu znanego pod polskim tytułem „Windą na szafot” („Ascenseur Pour L'echafaud - Lift To The Scaffold”).

Z tymi samymi muzykami wybrał się kilka dni później do Amsterdamu. Koncert zarejestrowało holenderskie radio. Po latach, być może niekoniecznie całkiem oficjalnie nagranie zostało wydane na płycie. Zagrają: Miles Davis – trąbka, Barney Wilen  - saksofon tenorowy, Rene Urteger – fortepian, Pierre Michelot – kontrabas i Kenny Clarke – perkusja. Barney Wilen to dziś całkiem zapomniany, wyśmienity saksofonista.

* Miles Davis Quintet feat. Barney Wilen – Walkin’ – Amsterdam Concert

A teraz kolejny niezwykły skład instrumentalny. Nagranie z 1977 roku, po raz pierwszy dziś usłyszymy instrumenty elektroniczne, obsługiwane przez Billy Childsa. Sekcję tworzą Tony Dumas – kontrabas i Kevin Johnson – perkusja, a soliści – połączeni ponownie po niemal 20 latach to J. J. Johnson – puzon i Nat Adderley – trąbka. Nagranie pochodzi ze słynnego koncertu w Yokohamie.

* J. J. Johnson & Nat Adderley – Walkin’ - Yokohama Concert

Na koniec posłuchajmy krótkiego fragmentu „Walkin’” w wykonaniu kwintetu wszechczasów – Miles Davis, John Coltrane, Wynton Kelly, Paul Chambers i Jimmy Cobb.

* Miles Davis – Walkin’ – En Concert Avec Europe

Brak komentarzy: