17 czerwca 2013

JBBG – Jazz Bigband Graz feat. Theo Bleckmann, Nguyen Le, Gianluca Petrella – Urban Folktales

Dziś mianem bigbandu nazywa się w zasadzie każdą jazzową orkiestrę, w której składzie jest kilka instrumentów dętych. To podejście nieco rozszerza formułę znaną z dawnych lat. Bigbandów dziś niewiele, a te, które w Europie pozostały muszą wspomagać się subwencjami hojnych sponsorów, bowiem koszt utrzymania dużego zespołu wysoki, a cennik koncertów też niski być nie może, bowiem nawet skromne wynagrodzenia dużej grupy muzyków i koszt ich podróży powoduje, że wielu organizatorów na zapraszanie dużych składów nie stać. Orkiestry grające muzykę klasyczną często korzystają z mecenatu administracji rządowej i lokalnej, niestety droga jazzowych zespołów do takich pieniędzy nie należy do najłatwiejszych.

W związku z tym należy kibicować i przyglądać się z uwagą każdej inicjatywie pozwalającej trwać dużym zespołom, w szczególności, jeśli, tak jak Jazz Bigband Graz z Austrii, ich członkowie potrafią zrobić coś więcej, niż sięgać do klasycznych aranżacji z epoki Glenna Millera i spółki. Patrzenie w muzyczną przyszłość pozwala również na trafienie z muzyką do szerszej publiczności, zarówno tej nieco starszej, jak i również młodszej, dla której bigbandowe aranżacje z lat czterdziestych ubiegłego wieku są jedynie obiektem muzealnym.

Jazz Bigband Graz prowadzony przez Heinricha von Kalneina i Horsta-Michaela Schaffera to formacja niezwykle nowoczesna. Dzięki jej działalności można mieć nadzieję, że za kilka lat jazz nie zostanie zredukowanych do obszernych, jak na festiwalowe warunki kwintetów…

Próby unowocześnienia brzmienia, odejście od tradycyjnego schematu budującej potęgę brzmienia sekcji dętej i solówek, najczęściej właśnie jej członków na rzecz elektroniki brzmią świeżo. Projekt „Urban Folktales” brzmi ciekawie, choć mam poczucie niewykorzystanego do końca potencjału, zarówno członków zespołu, jak i zaproszonych gości specjalnych.

„Urban Folktales” to muzyczna podróż przez świat, przynajmniej w założeniu. Muzyka inspirowana kulturami wschodu i zachodu, wycieczka do Afryki, w większości raczej nastrojowa, niż przebojowa. Ową podróż odbywamy w iście międzynarodowym towarzystwie – muzyków orkiestry w większości pochodzących z Austrii, Niemiec i Szwajcarii, gitarzysty o wietnamskich korzeniach, fińskiego trębacza, włoskiego puzonisty i wokalistki z Gwinei. To jednak podróż w stylu japońskich wycieczek. Taka bez możliwości uważnego przyjrzenia się omijanym atrakcjom. Być może na koncertach, kiedy jest więcej czasu na rozbudowane aranżacje i emocje związane z graniem na żywo dzieje się więcej.

Dla mnie „Urban Folktales” to wyśmienity pomysł na odkrywczy projekt, który można dużo lepiej wykorzystać. Liderzy zespołu - Heinrich von Kalnein i Horst-Michael Schaffer poszukują nowej formuły dla bigbandu i są blisko jej odnalezienia. Jak dla mnie wystarczy nadać muzyce więcej energii i pozwolić muzykom zagrać z większą energią. Pomysły na brzmienie zespołu są świetne, brakuje jednak przysłowiowej wisienki na dobrze przygotowanym, smakowitym torcie.

JBBG – Jazz Bigband Graz feat. Theo Bleckmann, Nguyen Le, Gianluca Petrella
Urban Folktales
Format: CD
Wytwórnia: ACT!

Numer: ACT 9528-2

Brak komentarzy: