18 czerwca 2013

Wolfgang Haffner – Heart Of The Matter

Niemcy mają wyśmienitych jazzowych perkusistów. Wielu z nich pozostaje nieznanych szerszej publiczności. Weźmy choćby takiego Petera Weissa. To gwiazda światowego formatu, choć jednocześnie muzyk zupełnie w Polsce nieznany… Albo Wolfgang Haffner, młodszy o prawie dwadzieścia lat, ma jeszcze szansę zaistnieć nie tylko wśród muzyków i znawców gatunku, ale też wśród szerszej publiczności.

Autor „Heart Of The Matter”, niespełna pięćdziesięcioletni niemiecki bębniarz ma na swoim koncie grubo ponad 20 autorskich płyt i niezliczoną ilość nagrań, w których jest postacią pierwszoplanową obok lidera z najwyższej światowej półki. Swoją muzyczną drogę zaczynał, jak wielu niemieckich muzyków u boku Alberta Mangelsdorfa, który w zakresie znajdowania zupełnie nieznanych europejskich, a w szczególności niemieckich talentów pełni rolę podobną do Arta Blakey i jego Jazz Messengers. Wśród jego autorskich nagrań są takie, do których często wracam, jak choćby album „Live & Real”, czy „Urban Life”. W jego dyskografii są też nagrania niezwykle przebojowe, jak „Funky ABBA” z Nilsem Landgrenem.

O znaczeniu postaci Wolfganga Haffnera na niemieckim rynku może świadczyć choćby udział w roli gościa w jednym z utworów Tilla Bronnera, który niezwykle rzadko decyduje się na takie występy. Tym razem zrobił jednak dla swojego przyjaciela wyjątek, grając solówkę w utworze „Here’s To life” Artie Butlera znanego z repertuaru Shirley Horn.

Album „Heart Of The Matter” to dla mnie typowa muzyka ilustracyjna, towarzysząca, jednocześnie dająca poczucie dbałości o szczegóły. Chciałoby się napisać – dla wszystkich i jednocześnie nieobrażająca uszu nieco bardziej wyrobionego słuchacza. Stylistycznie – to okolice lżejszych nagrań Pata Metheny – również zwykle nieco ambitniejszych rytmicznie.

Wolfgang Haffner nie jest typowym perkusistą – wirtuozem. Nie oczekujcie ognistych perkusyjnych solówek, Wolfgang Haffner jest liderem i kompozytorem, a przy okazji – gra na perkusji. Na płycie znajdziemy dwu gitarzystów – Dominic Miller i Chuck Loeb. Potencjał twórczy tych muzyków nie został niestety w pełni wykorzystany. Oni potrafią więcej, choć „Heart Of The Matter” to nie miał być album wypełniony gitarowymi solówkami. Płytę zmiksowano na Ibizie, wakacyjny, lekki charakter muzyki możemy więc przynajmniej w części zawdzięczać atmosferze tej wyspy.

„Heart Of The Matter” to wzorzec gatunku – wyśmienitego popu. Tak powinny brzmieć albumy prezentowane w komercyjnych rozgłośniach radiowych. Świat byłby wtedy piękniejszy, a młode pokolenia częściej sięgałyby po ciekawsze i bardziej skomplikowane formy muzyczne.

Duże brawa należą się wytwórni ACT Music, która zdecydowała się wydać ten znacznie odbiegający od jej podstawowego profilu album. Niestety o istnieniu tej płyty jej potencjalni klienci się nie dowiedzą, bowiem w sklepach biorąc pod uwagę logo wytwórni i nazwisko lidera (jeśli sprzedawcom coś ono powie), album znajdzie się na półce z jazzem, od której większość młodych słuchaczy trzyma się z daleka. A szkoda, dla jazzu i dla nich…

Wolfgang Haffner
Heart Of The Matter
Format: CD
Wytwórnia: ACT!

Numer: ACT 9535-2

Brak komentarzy: