13 lipca 2013

An On Bast / Maciej Fortuna - Live

Oto mamy przed sobą prawie godzinę muzycznego ambientu przetworzonej elektronicznie na żywo na scenie trąbki Macieja Fortuny. Czy to aby nie za dużo? Czy uda się zaciekawić słuchacza takimi transformacjami i wykonać je z sensem, nie tworząc wrażenia, że to tylko zabawa możliwościami współczesnych elektronicznych instrumentów?

Jak dla mnie to udało się znakomicie. Pomysł na ten projekt to absolutnie spontaniczna improwizacja na scenie, prawdopodobnie jednak starannie zaplanowana tak, aby udało się użyć określonych efektów w precyzyjnie zaplanowanych momentach. Ten album to świetna współpraca dwojga kreatywnych artystów – niezwykle obiecującego jazzowego trębacza Macieja Fortuny i obsługującej efekty elektroniczne Anny Sudy (An On Bast). Zarejestrowane w czasie dwu koncertów – we Wrocławiu i w Bydgoszczy utwory – muzyczne urywki nie mają nawet tytułów – to jednorazowe zdarzenia muzyczne, które pewnie już się w takiej samej postaci nigdy nie wydarzą.

Trąbka Macieja Fortuny jest  tym projekcie muzycznym tworzywem, instrumentem wyzwalającym różnego rodzaju elektroniczne efekty. Doprawdy zdumiewające jest, jak udało się uniknąć banału i zabawy dźwiękami. Jakże często takie nagrania raczej stają się pokazem możliwości technologii, nie opowiadając żadnych historii, nie działając w żaden sposób na wyobraźnię słuchacza. Tutaj udało się jednak wyśmienicie.

Trudno uciec od porównania produkcji duetu Macieja Fortuny i An On Bast z nagraniami Nilsa Pettera Molvaera powszechnie uznawanego za pioniera elektronicznego przetwarzania dźwięku trąbki. On jednak często wpada w pułapkę muzycznego banału, tworzy dźwiękowe tła, których brzmienie zapomina się już chwilę po ich wybrzmieniu. Muzyczna wyobraźnia Macieja Fortuny i Anny Sudy to zupełnie inna liga, to dojrzała artystyczna wizja, pełna ciekawych pomysłów i zaplanowanych, choć często dla słuchacza zaskakujących zwrotów akcji.

Maciej Fortuna to niezwykle obiecujący muzyk, jego ton jest klasycznie hard - bopowy, nie boi się jednak różnego rodzaju awangardowych eksperymentów. Chciałbym kiedyś usłyszeć w jego wykonaniu garść hard-bopowych klasyków – myślę, że z dobrą sekcją powstałaby światowej klasy produkcja. Chciałbym też znaleźć się na takim koncercie, za każdym razem zapewne innym, zależnym od nastroju muzyków.

„Live” to już drugi album duetu, wydaje się, że muzykom nie brakuje pomysłów, wzajemnie się inspirują i z pewnością o ich kolejnych nagraniach i koncertach usłyszymy już niedługo.

An On Bast / Maciej Fortuna
Live
Format: CD
Wytwórnia: Maciej Fortuna Music
Numer: -

Brak komentarzy: