16 lipca 2013

David Bowie - The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars: 40th Anniversary Edition 2012 Remaster

Czasem wracam do płyt, których nie słuchałem 10 lat albo więcej. Ciekawie jest porównać notatki ze starego zeszytu z obecnymi refleksjami. Tym razem preteksty do takiego powrotu były dwa. Właśnie kończyłem czytać ciekawie napisaną biografię Davida Bowie. Poza tym ukazała się zremasterowana wersja albumu „The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars” z okazji 40 lecia premiery albumu, a ja dysponowałem dotąd wprawdzie oryginalnym pierwszym analogowym wydaniem, ale mój egzemplarz zanim do mnie trafił przeżył wiele i jakość dźwięku delikatnie rzecz ujmując do najlepszych nie należała.

W czasach kiedy w MTV, którego właściwie nigdy nie oglądałem dłużej niż 10 minut w jednym kawałku, pokazano już właściwie wszystko i jeszcze więcej kreacja artystyczna Ziggy Stardust nikogo nie będzie szokować. W 1972 roku to jednak było coś.

Jakość dźwięku w wersji jubileuszowej została dość wyraźnie poprawiona, przede wszystkim w obszarze separacji instrumentów i sceny dźwiękowej. Czy to oznacza zmianę na lepsze? Na pewno tak, jednak fanów przyzwyczajonych do starego brzmienia może owa klarowność nieco zaskoczyć. Ja słucham tej płyty raz na parę lat, nie zaliczam się też to grona fanów, dla których David Bowie jest najważniejszym artystą ich życia. Gdybym był wielkim fanem artysty, z pewnością po jedną z jego najważniejszych płyt sięgałbym częściej. Nie znaczy to, że uważam płytę „The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars” za coś niewartego słuchania. Wręcz przeciwnie. Znam jednak wiele ciekawszych płyt i na tą nie starcza mi czasu…

Niezależnie od tego, czy jesteście fanami Davida Bowie, czy dla Was to tylko postać historyczna, „The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars” to ważny album dla światowej kultury. To pierwsza tego typu kreacja artystyczna obejmująca muzykę, teksty, wygląd zespołu, fotografie, oprawę występów, a nawet kompleks działań PR i starannie przygotowane wypowiedzi muzyków, w szczególności lidera, udzielane wywiady, miejsca, w których się zespół pojawiał itp. Dziś to nie robi wrażenia, ale w 1973 roku to było naprawdę coś.

Album „The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars” powszechnie uważany jest za przełomowy. Na pewno był przełomowy dla wielkiej światowej kariery Davida Bowie. Wcześniej miał tylko jeden przebój singlowy – „Space Oddity”. Mimo wielu prób nie udawało mu się znaleźć właściwej drogi do mediów. To właśnie droga do mediów jest tu kluczowa. W tym kontekście album Davida Bowie, choć muzycznie całkiem interesujący jest przełomowy. Od czasów jego wydania w kręgu muzyki popularnej okazało się, że bardziej niż muzyka, ważny jest wizerunek idola. Niektórzy uważają, że taką modę wykreowali The Beatles, albo Elvis Presley – jednak oni jedynie odświeżali wizerunek młodego pokolenia, w ich scenicznym wizerunku fani mogli odnaleźć się w codziennym życiu. David Bowie był dużo bardziej radykalny. Nawet bardziej niż zdający się wyprzedzać wtedy wszystko i wszystkich Alice Cooper.

W kwestii muzyki – David Bowie nie tworzy na tej płycie żadnej nowej jakości, ten album nie jest początkiem niczego nowego. Ma niezłe teksty, jest trochę amerykański, nie ucieka od ważnych i w 1973 roku ciągle jeszcze wielkich The Beatles („Lady Stardust”). Sięga do tradycji amerykańskiej rockowej awangardy – nie ukrywał nigdy fascynacji Iggy Popem i Lou Reedem – stąd niemal dosłowne cytaty z Velvet Underground – choćby w „Suffragette City”. Jakby przy okazji, bardziej za sprawą publicznych wypowiedzi i scenicznych kostiumów David Bowie stał się ważnym artystą dla mniejszości seksualnych, a to okazało się niszą dającą całkiem sporo ważnego dla sukcesu płyty medialnego szumu.

David Bowie
The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars: 40th Anniversary Edition 2012 Remaster
Format: CD
Wytwórnia: EMI

Numer: 5099946361325

Brak komentarzy: