15 września 2013

Ella Fitzgerald – Ella Fitzgerald Sings The Cole Porter Song Book

Songbooki Elli Fitzgerald to w zasadzie wzorzec metra w swojej kategorii. Wzorzec, czyli coś, co pozostaje niezmiennie wzorcowe mimo upływu lat. Album poświęcony wielkiemu Cole Porterowi powstał w 1956 roku. Był jedną z pierwszych płyt nowo utworzonej przez Normana Granza wytwórni Verve. W katalogu wytwórni, należącej dziś do Universalu wersje cyfrowe pozostają do dziś, co samo w sobie jest dowodem tego, że muzyka dobrze wytrzymuje próbę czasu.

Z niezwykle obszernego katalogu kompozycji Cole Portera, wybrano 32 utwory. Album ukazał się w formie dwóch płyt analogowych, co w swoich czasach było sporym wydarzeniem i komercyjnym wyzwaniem, szczególnie dla nowej wytwórni. Doskonale się sprzedał jako nowość, co zapoczątkowało całą serię podobnych płyt nagranych przez Ellę Fitzgerald. Wszystkie są równie wybitne, jednak to właśnie kolekcji piosenek Cole Portera zawsze będzie tą pierwszą.

W latach 1956 – 1964 powstały jeszcze kolekcje kompozycji Richarda Rodgersa i Lorenza Harta, Duke’a Ellingtona, Irvinga Berlina, George’a i Iry Gershwin, Harolda Arlena, Jerome Kerna i jako ostatnia  - Johnny Mercera. Wszystkich słucha się świetnie do dziś. Na wyróżnienie zasługuje, ale o tym innym razem – „Ella Fitzgerald Sings The Duke Ellington Songbook”. Ten album Ella Fitzgerald nagrała bowiem w towarzystwie orkiestry autora kompozycji.

„Ella Fitzgerald Sings The Cole Porter Song Book” to nie tylko Ella Fitzgerald, ale również orkiestra Buddy Bregmana wspomaganej przez kilku wyśmienitych jazzowych solistów. Z pewnością w 1956 roku w USA można było znaleźć co najmniej kilka lepszych i bliższych muzyce jazzowej orkiestr, jednak współpraca Elli Fitzgerald i Buddy Bregmana nie była jedynie okazjonalna – razem nagrali również kolejny songbook  -poświęcony kompozycjom Richarda Rodgersa i Lorenza Harta. Rok 1956 był również kulminacją kariery Buddy Bregmana jako lidera własnej orkiestry – w tym roku powstała nie tylko dzisiejsza płyta, ale również największy komercyjny sukces Buddy Bregmana – album nagrany wspólnie z Bingiem Crosby – „Bing Sings Whilst Bregman Swings”.

Wśród solistów wspomagających orkiestrę są między innymi Harry Sweets Edison (trąbka), Maynard Fergusson (trąbka), Chuck Gentry (saksofony) i Barney Kessel (gitara). Na płytach kilka utworów zarejestrowano w kameralnych składach jazzowych, a nawet duecie tylko z fortepianem. Na szczególną uwagę zasługuje gra Barkeya Kessela – pozostając w muzycznym tle jest najważniejszych instrumentalistą tego albumu. Posłuchajcie sobie kiedyś tej płyty, nasłuchując starannie gitary.

Każdy utwór na tej płycie to wokalne mistrzostwo świata. Niedościgniona muzykalność, swing, najwyższa życiowa forma. Ella Fitzgerald nagrała wiele wybitnych albumów, „Ella Fitzgerald Sings The Cole Porter Song Book” jest z pewnością jednym z nich. Niektórzy uważają, że w latach siedemdziesiątych głos Elli Fitzgerald był dojrzalszy, że teksty brzmiały bardziej wiarygodnie. Pewnie jest w tym sporo racji. Inaczej prezentuje teksty wokalistka w wieku lat czterdziestu, inaczej 20 lat później. Songbooki miały być produktem komercyjnym, skierowanym do szerszego, niż bywalcy jazzowych klubów odbiorcy, w odróżnieniu od stricte jazzowych nagrań z Joe Passem, Tommy Flanaganem, czy Oscarem Petersonem z lat siedemdziesiątych. Wyszło znakomicie, zarówno z punktu widzenia fanów jazzowej wokalistyki, jak też słuchaczy szaf grających w latach pięćdziesiątych.

Ella Fitzgerald
Ella Fitzgerald Sings The Cole Porter Song Book
Format: 2CD
Wytwórnia: Verve
Numer: 731453725720

Brak komentarzy: