02 września 2013

Milt Jackson – In A New Setting

Milt Jackson przez wielu fanów jazzu uważany jest przede wszystkim za członka legendarnego The Modern Jazz Quartet. Wiele w tym prawdy, to bowiem w towarzystwie Johna Lewisa powstały najważniejsze z nagrań w dyskografii tego wybitnego wibrafonisty. „In A New Setting” to jedna z jego najbardziej znanych płyt solowych, nagrana w 1964 roku, czyli w czasie świetności wspomnianego zespołu. Trudno znaleźć parę pianistów tak różnych – jak John Lewis i McCoy Tyner, a jednak Milt Jackson potrafił zagrać z każdym z nich, niemal w tym samym czasie.

Album rozpoczyna intensywna, rytmiczna kompozycja lidera „Sonny’s Blues”. To rodzaj manifestu wolności, powrót do swingu i bluesa, odskocznia od często formalnie skomplikowanych form proponowanych przez Johna Lewisa. Udział w sesji młodego McCoy Tynera z pewnością nie był przypadkowy. To przecież new setting – nowe rozdanie, nowy układ sił, muzyczne wakacje, proste, choć dalekie od banału muzykowanie członka jednego z najbardziej w swoim czasie wyrafinowanych grup jazzowych. Młody McCoy Tyner był wtedy u szczytu swoich możliwości, niespełna miesiąc wcześniej nagrał z Johnem Coltrane’em „A Love Supreme”.

A dla Milta Jacksona ten album był rodzajem powrotu do korzeni, do bluesa i be-bopu, do czasów kiedy zaczynał swoją wielką karierę w orkiestrze Dizzy Gillespiego w połowie lat czterdziestych. To nie jest jedyny album Milta Jacksona, który jest absolutnie przymusową pozycją dla każdego fana dobrego jazzu. Jest jeszcze „Soul Brothers” z Rayem Charlesem, „Very Tall” z triem Oscara Petersona, „Bags Meets Wes!”z Wesem Montgomery, „The Milt Jackson Big 4” i parę innych. Każda inna, każda mistrzowska w swoim rodzaju. Od czegoś trzeba jednak zacząć – więc zaczynamy od „In A New Setting”.

Album zawiera w większości kompozycje przygotowane specjalnie na tą sesję przez członków zespołu. Typowym dodatkiem jest standard Cole Portera „Ev'ry Time We Say Goodbye”, który być może miał być singlowym przebojem przyciągającym do sklepów nieco szerszy krąg odbiorców. Płyta jednak komercyjnego sukcesu nie odniosła i przez wiele lat była w zasadzie niedostępna. Pierwsza cyfrowa edycja ukazała się dopiero w 1999 roku.

Nie należy przejmować się marną jakością dźwięku dzisiejszych reedycji, prawdopodobnie związane jest to ze zniszczeniem taśm matek. Oryginalne wydanie, ze względu na małe nakłady wydawnictw Limelight jest w zasadzie nie do zdobycia w nienaruszonym stanie. Defekty techniczne są słyszalne, jednak nie irytują na tyle, żeby uniemożliwić właściwy odbiór muzyki.

Milt Jackson
In A New Setting
Format: CD
Wytwórnia: Limelight / Verve / Polygram
Numer: 731453862029

Brak komentarzy: