19 października 2013

Jeff Beck & Jed Leiber - Frankie's House: Music From The Original Soundtrack

Ten album był przez wiele lat praktycznie niedostępny. Tym, którzy nie kupili go w 1992 roku w Australii, wydawcy kazali czekać ponad 20 lat na porządne, dodatkowo zremasterowana wznowienie. Warto było czekać i się doczekać, ja tej płyty poszukiwałem od lat. Znałem jej muzyczną zawartość, ale to zupełnie coś innego, niż mieć płytę na półce. Poza tym, to była największa wyrwa w niemal kompletnej dyskografii Jeffa Becka – przynajmniej tej oficjalnej. Teraz zostało mi już tylko kilka jego gościnnych występów do namierzenia.

Album zawiera muzykę filmową. Niektórzy fani, szczególnie ci, którzy muzyką Jeffa Becka zainteresowali się w ostatnich latach, mogą być nieco zawiedzeni – album nie zawiera jakiś huraganowych gitarowych solówek. W końcu to ilustracja muzyczna australijskiego serialu telewizyjnego i filmu fabularnego o losie reporterów fotografujących z bliska wojnę w Wietnamie. To klasyczna muzyka użytkowa, ilustracyjna, krótkie formy, podporządkowane obrazowi, którego zresztą nigdy nie widziałem.

Muzykę napisali wspólnie Jeff Beck i Jed Leiber – postać dość tajemnicza, muzyk drugiego planu, uznany jednak w środowisku i pojawiający się do dziś od czasu do czasu w towarzystwie największych nazwisk po obu stronach Atlantyku.

Jak już wspomniałem, trudno ten album umieścić w jednym szeregu między „Guitar Workshop” – wydanym trzy lata wcześniej i nieco późniejszym – „Crazy Legs”. „Frankie’s House” to album dla fanów, kolekcjonerów wszystkiego co zagrał Jeff Beck. Nie oznacza to jednak, że to płyta nieciekawa. „Hi-Heel Sneakers” – jedyna melodia nie napisana specjalnie do filmu to jedno z lepszych wykonań tego bluesowego standardu i jednocześnie melodia często wykorzystywana w ścieżkach dźwiękowych. Przy okazji warto wspomnieć choćby słynny film „Quadrophenia” zespołu The Who.

Muzyka filmowa niezwykle rzadko broni się bez obrazu. Do tego musi  być arcydziełem. Album Jeffa Becka i Jeda Leibera arcydziełem nie jest, jest jednak cennym nabytkiem dla fanów absolutnie fenomenalnego Jeffa Becka. Oni, a właściwie my, chcemy wysłuchać i móc codziennie wracać do każdego dźwięku, który zagrała jego gitara.

Klasyczne już dziś brzmienia syntezatorów Jeda Leibera dobrze wytrzymują próbę czasu, ten album ma już przecież ponad 20 lat. Czas biegnie niezwykle szybko. Wiosną 2014 roku powinna ukazać się nowa płyta Jeffa Becka, a „Frankie's House” dla tych, którzy tej muzyki nie znają może być doskonałą przystawką umilającą czekanie na najlepszą płytę rockowej gitary 2014 roku.

Jeff Beck & Jed Leiber
Frankie's House: Music From The Original Soundtrack
Format: CD
Wytwórnia: Friday Music / Epic / Sony
Numer: 829421531944

Brak komentarzy: