01 grudnia 2013

Ella Fitzgerald And Duke Ellington – Cote d’Azur Concerts On Verve

Monumentalne – 8 płytowe wydawnictwo, w którym zebrano wszystkie należące do Verve nagrania z pobytu zespołu Duke Ellingtona i Elli Fitzgerald na festiwalu w Juan Les Pins w końcu lipca 1966 roku. Na tych krążkach znajdujemy zarówno zespół Duke Ellingtona, jak i Ellę Fitzgerald w najwyższej formie. Orkiestra Ellingtona i Ella Fitzgerald koncertowali wtedy na scenie umieszczonej niemal bezpośrednio na plaży, a festiwal odbywał się równolegle w Antibes i wspomnianym już Juan Les Pins. Orkiestra zagrała cztery koncerty w kolejne dni festiwalu, każdy złożony z dwu części, a Ella Fitzgerald dołączyła w czasie dwu z tych koncertów, wraz z towarzyszącym jej wtedy w podróży kameralnym składem dowodzonym przez pianistę Jimmy Jonesa.

Stąd też nieco myląca nazwa tego zbioru wymieniająca Ellę Fitzgerald na pierwszym miejscu „afisza”. W zasadzie należałoby uznać, że to koncerty orkiestry z gościnnym udziałem wokalistki. Biorąc pod uwagę fakt, że wydawcą jest Verve oraz zawsze bardziej nośne i łatwiej sprzedające się nazwisko wokalistki, taki wybór nie dziwi. Zawarty na 8 płytach CD materiał nie zawiera całego zarejestrowanego wtedy materiału. Jego niewielka część dostępna jest na różnych wydawnictwach nie do końca oficjalnych i pochodzi z radiowych transmisji koncertów. Nabywcy niekoniecznie najtańszego i dziś już trudnego do namierzenia zestawu wytwórni Verve otrzymują za to doskonałe dane bibliograficzne wydane w formie zgrabnej książeczki, a także dwie rzeczy niezwykle unikalne – muzyczną zawartość ostatniego – ósmego dysku, czyli zapis próby przed jednym z koncertów ze sporą ilością rozmów pomiędzy muzykami, a także obszerny wywiad udzielony specjalnie dla tego wydawnictwa przez Normana Granza, który nie przepadał za opowiadaniem o przeszłości. Tym razem zrobił jeden z nielicznych wyjątków.

Część materiału ukazała się niemal bezpośrednio po rejestracji. W 1967 roku ukazał się album zatytułowany „Ella & Duke At The Cote d’Azur”. Ponadto w 1968 roku ukazała się płyta Duke Ellingtona – „Soul Call” zawierająca wybrane instrumentalne nagrania z tych koncertów. Dodatkowo, w czasie występów Norman Granz postanowił nakręcić sporo materiału filmowego, który można odnaleźć dziś bez większego trudu w różnych archiwalnych zbiorach jazzowych dokumentów. Fragmenty ścieżki dźwiękowej z tego materiału posłużyły również do rekonstrukcji fragmentów muzyki zawartych w boxie „Cote d’Azur Concerts On Verve”

Repertuar wydawnictwa jest bardzo zróżnicowany. Zawiera sporo jazzowych standardów, w których słynna orkiestra wspomagana przez trio Jimmy Jonesa akompaniuje Elli Fitzgerald. Są też stale obecne w repertuarze orkiestry Duke Ellingtona w latach sześćdziesiątych przeboje w rodzaju „Black And Tan Fantasy”, „Creole Love Call”, czy utwór użyty jako tytuł wydawnictwa z tych koncertów – „Soul Call”. Znajdziecie też w tym zestawie garść nagrań Elli Fitzgerald z triem Jimmy Jonesa, do którego dołącza również Cootie Williams. Nie mogło oczywiście zabraknąć „Mack The Knife” i „Lullaby Of Birdland”, czy „Take The ”A” Train”.

Unikalną wartość dla fanów stanowi zapis próby, transkrypcje dialogów znajdziecie również w książeczce dołączonej do zestawu. Artyści doskonale dopasowali się do potrzeb publiczności. Festiwal miał już co prawda sporą tradycję, jednak jego publiczność nie składała się w całości z fanów jazzu, trzeba pamiętać, że koniec lipca to był wtedy i jest do dziś we Francji szczyt wakacyjnego sezonu, więc na widowni z pewnością było wielu wczasowiczów. Stąd być może rezygnacja Duke Ellingtona z wykonania jakiś dłuższych for instrumentalnych, które już wtedy orkiestra miała w swoim repertuarze. Być może znajdziecie lepsze płyty Duke Ellingtona i pojedyncze albumy prezentujące Ellę Fitzgerald w lepszej formie wokalnej. Ten wakacyjny zestaw jest jednak wybitny pod każdym względem i z pewnością wart polecenia każdemu, kto lubi dobrą muzykę, niezależnie od tego, jakim gatunkowym przymiotnikiem ją określimy.

Ella Fitzgerald And Duke Ellington
Cote d’Azur Concerts On Verve
Format: 8CD
Wytwórnia: Verve
Numer:  3145390332BK01

Brak komentarzy: