05 grudnia 2013

Nick Drake – Bryter Layter

O muzyce Nicka Drake’a napisałem już całkiem sporo, tak więc do samej historii tego niezwykłego muzyka odsyłam Was tutaj:

Od czasu do czasu powracam do któregoś z jego trzech albumów. To zawsze kończy się stwierdzeniem, że i tak wolę „Pink Moon”, niezwykły, jedyny w swoim rodzaju solowy zbiór muzyki skupiony na tekście i pięknie napisanych, wpadających w ucho, a jednocześnie zadziwiająco innych od wszystkiego melodiach.

Oczywiście zgadzam się z powszechnie panująca opinią, że „Bryter Later” to nie tylko Nick Drake, ale też świetne aranżacje Roberta Kirby, świetne saksofonowe solówki Raya Warleigh’ta, sensacyjny wręcz i owiany legendą, choć dla mnie nieco bezbarwny gościnny występ Johna Cale’a. To wreszcie muzyczne wsparcie brytyjskiej legendy – muzyków Fairport Convention. Znam też historię taśm demo nieznanego wtedy jeszcze Eltona Johna, który właśnie z kompozycjami z Nicka Drake’a z „Bryter Later” i wcześniejszego albumu debiutanckiego „Five Leaves Left” nagranymi w domowych warunkach chodził po londyńskich wytwórniach w poszukiwaniu swojego pierwszego kontraktu.

Wiem to wszystko. „Bryter Later” to także źródło takich przebojów, jak „One Of These Things First” i „Northern Sky”. A ja i tak częściej wracam do „Pink Moon”. Dlaczego? Bo w muzyce Nicka Drake’a najważniejszy jest tekst i unikalny, jedynie z pozoru beznamiętny głos i jedynie z pozoru banalne gitarowe dźwięki. Wolę jak nic ich nie zakłóca. Dlatego „Pink Moon” jest ideałem.

Tak jak pozostałe dwa albumy Nicka Drake’a, również „Bryter Layter” pozostał praktycznie niezauważony, kiedy ukazał się w 1970 roku. Dzisiejsza, zupełnie niespodziewana, choć zdecydowanie zasłużona popularność Nicka Drake’a jest dla mnie jednym z nielicznych znaków, że ludzie chcą jeszcze słuchać muzyki, tej prawdziwej, w której są emocje, w której ważny jest tekst i osobiste stosunek twórcy do dzieła. Dlatego właśnie lubię Nicka Drake’a, człowieka tak tajemniczego jak jego muzyka, za życia niezauważanego i niedocenianego, dziś wielkiej gwiazdy, bez teledysków, towarzyskich skandali i nowych nagrań. To fenomen, jeśli jeszcze nie znacie, musicie poznać koniecznie…

Nick Drake
Bryter Layter
Format: CD
Wytwórnia: Island

Numer: 042284600521

Brak komentarzy: