19 września 2014

Adam Czerwiński - Friends: Music Of Jarek Śmietana

„Friends: Music Of Jarek Śmietana” to 2 płyty wypełnione po brzegi wyśmienitą muzyką. Muzyką, która nie powinna w tej postaci powstać. Przynajmniej jeszcze nie teraz. Muzyki nagranej przez plejadę polskich sław uzupełnioną przez kilku wyśmienitych artystów zza Oceanu. Oczywiście można szukać tych, którzy na takiej płycie zagrać powinni, a z jakiś przyczyn się tam nie znaleźli. Mnie jednak najbardziej brakuje samego Jarka Śmietany. Każdy z Was ma swoje własne wspomnienia z jego koncertów, rozmów o muzyce, kolejnych jakże różnych, a jednak zawsze wyśmienitych płyt. Nigdy nie znałem i zapewne nie poznam muzyka, który znał każdą płytę, o którą go zapytałem, każdą muzyczną historię.

Płyty powstawały w kilku miejscach, cześć sesji odbyła się w Stanach Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę ilość muzyków, to oczywiste, że nie udało się wszystkich zebrać w jednym miejscu i czasie. Mimo tego album zachował jednorodne brzmienie, w czym niewątpliwie duża zasługa wszystkich osób zaangażowanych w jego produkcję.

Oczywiście w roli głównej występują kompozycje Jarka Śmietany, wybrane zarówno z tych nowszych, jak i całkiem wiekowych albumów. Można narzekać, że paru ważnych dla muzyki Jarka Śmietany artystycznych osobowości zabrakło na tych krążkach – jak choćby Johna Abercrombie, Didiera Lockwooda, czy Ornette Colemana… No dobrze, może się trochę zapędziłem. Jednak „The Good Life: Music Of Ornette Coleman” to jeden z najlepszych albumów poświęconych muzyce tego wielkiego saksofonisty na świecie.

Są za to inni, niektórzy grają po prostu swoje – robiąc to po mistrzowsku – jak choćby John Scofield. Inni starają się nieco bardziej poczuć ducha autorskiej muzyki Jarosława Śmietany – jak choćby Larry Goldings w duecie z Larry Koonse’m.

Oczywiście można opisać każdy z utworów, każdy z nich stanowi doskonałą muzyczną miniaturę. Dla mnie niemal każdy z nich jest wspomnieniem oryginału, zaledwie kilku nie odnalazłem w swoich zbiorach. Nie taki jest jednak cel tego wydawnictwa. To była okazja do spotkania wielu muzyków, którzy grali jeszcze całkiem niedawno z Jarkiem Śmietaną, a z tych spotkań powstało świadectwo tego, że Jarek Śmietana był nie tylko wybitnym gitarzystą, ale równie doskonałym kompozytorem.

„Friends: Music Of Jarek Śmietana” Adama Czerwińskiego to album, który powinien znaleźć się w kolekcji każdego fana dobrej muzyki. Mam też nadzieję, że dla tych, którzy jakimś cudem nie znają jeszcze muzyki Jarka Śmietany, to może być początek przygody z jego płytami.

Adam Czerwiński
Friends: Music Of Jarek Śmietana
Format: 2CD
Wytwórnia: Universal
Numer: 602547015372

Brak komentarzy: