17 października 2014

Various Artists – Atlantic Soul Legends 20 Original Albums From The Iconic Atlantic Label

Bogato wydany zestaw zawiera 20 płyt i jest niebywałą zakupową okazją. Ma bardzo atrakcyjną cenę i staranną szatę graficzną. Dodatkowo nie jest klasyczną składanka, gdzie upchano na płyty to wszystko, co jest w miarę zgodne z tematem wydawnictwa i do czego udało się tanio kupić prawa. Ten zestaw to zbiór katalogowych płyt w oryginalnych okładkach z dodatkowym opisem faktograficznym.

Trudno jednak przypuszczać, żeby wśród fanów klasycznego soulu znalazł się ktoś, kto nie ma już w swojej kolekcji przynajmniej kilku płyt z tego boxu. Jednak nawet jeśli macie połowę z nich, ciągle warto kupić cały zestaw. To nie tylko kwestia ceny, część płyt nie jest dziś w ogóle dostępna osobno. Być może to również sposób wytwórni na uatrakcyjnienie zestawu.

Wśród płyt znajdziecie pozycje oczywiste, takie, bez których zestaw nie zasługiwałby na swój tytuł. Mam na myśli takie płyty jak „What’d I Say” Raya Charlesa, „Under The Broadwalk” The Drifters, „Otis Blue” Otisa Reddinga, czy „Lady Soul” Arethy Franklin.

Są również w zestawie albumy, które nie zniosły najlepiej upływu lat. To przede wszystkim nagrania Howarda Tate’a i Clarence Wheelera z początku lat siedemdziesiątych. Warto jednak przypomnieć, że również w swoim czasie te albumy nie były takim sukcesem, jak wspomniane powyżej nagrania wielkich gwiazd.

Są tu również płyty, o których świat nieco zapomniał, a które pozostają do dziś nie tylko ważnymi historycznie nagraniami, ale też świetnie się ich dziś słucha. Jeśli ich nie znacie, od nich właśnie powinniście zacząć swoją przygodę z zestawem „Atlantic Soul Legends 20 Original Albums From The Iconic Atlantic Label”. Do wytwórni Atlantic należały przed laty takie znane marki jak Stax, czy Volt. Warto więc, nie patrząc na kolejność sugerowaną przez dołączoną do wydawnictwa książeczkę, zacząć od „Green Onions” Bookera T., „Walking The Dog” Rufusa Thomasa, czy „Knock On Wood” Eddie Floyda. Ten pierwszy nagrywa do dziś, choć produkcje w rodzaju „Sound The Alarm” z 2013 roku są jedynie dowodem, że nie wszyscy muzycy dobrze się starzeją. O Rufusie Thomasie mało kto dziś pamięta, zwłaszcza w Europie, a Eddie Floyd pozostaje raczej niezwykle aktywnym dostawcą przebojów, niż muzykiem, choć jego ostatni album również pochodzi z 2013 roku.

Nawet jeśli nie jesteście wybitnymi znawcami tematu, zauważycie szybko, że soul w latach swojej świetności, czyli w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku był zbudowany głównie wokół singlowych przebojów. Płyty długogrające powstawały przez kilka lat i muzyk wydawał album dopiero, kiedy uzbierał na swoim koncie co najmniej 6, a najlepiej 10 przebojów. Nikt wtedy, przynajmniej w grupie artystów muzyki popularnej nie wchodził do studia żeby nagrać album. Może za wyjątkiem największych sław. Oczywiście dotyczyło to muzyki pop, użytkowej, popularnej i rozrywkowej muzyki dla młodego pokolenia.

Soul to była jedna wielka rodzina. Wczytajcie się w opisy albumów. Artyści pisali dla siebie nawzajem piosenki, grali na płytach swoich konkurentów, często zachwalali dokonania swoich kolegów pisząc wstępniaki do ich albumów. Dziś nie do pomyślenia…

Zauważycie też łatwo powtarzające się nazwiska muzyków sesyjnych, bez których nie byłoby soulu. To przede wszystkim słynna para – basista Donald Duck Dunn i gitarzysta Steve Cropper. Jest też wśród takich bohaterów inna wielka postać – kompozytor, organista i showman chyba większy od wszystkich tych, dla których pisał i nagrywał – Isaac Hayes. Brak jego solowego albumu, choćby jednego, to największe zaskoczenie i wada zestawu „Atlantic Soul Legends 20 Original Albums From The Iconic Atlantic Label”. Być może jego płyty do dziś sprzedają się same. Tę lukę musicie koniecznie uzupełnić sobie sami, bowiem bez choćby jednego albumu Isaaca Hayesa, obraz soulu spod znaku Atlantic Records nie jest kompletny. Ja wybrałbym „Live At The Sahara Tahoe” wydany pierwotnie przez Stax, czyli pasujący do zestawu.

Poza tą jedną luką, „Atlantic Soul Legends 20 Original Albums From The Iconic Atlantic Label” to świetnie złożony zestaw oferowany w wyśmienitej cenie.

Various Artists
Atlantic Soul Legends 20 Original Albums From The Iconic Atlantic Label
Format: 20CD
Wytwórnia: Atlantic

Numer: 0081227972648

Brak komentarzy: