01 września 2014

Emil Brandqvist Trio & Sjostromska String Quartet - Breathe Out

Spotkanie z zupełnie nieznanymi artystami zawsze jest zdarzeniem ciekawym, szczególnie, kiedy okazuje się, że poświęcony takiemu albumowi niejako na kredyt czas okazuje się dobra inwestycją. Zupełnie inaczej niż w świecie finansów, gdzie kredyt dobrą inwestycją raczej nie bywa.

Żadne z nazwisk umieszczonych na okładce płyty nie mówiło mi w zasadzie nic. Za wyjątkiem tego, że wszystkie brzmiały skandynawsko, więc spodziewałem się tego, czego zawsze można spodziewać się po skandynawskich muzykach jazzowych. Skupienia na brzmieniu, formie, dopracowania każdego szczegółu i pięknych, subtelnych kompozycji, a najczęściej również raczej zimnego, odpowiadającego do klimatu za drzwiami studia nastroju.

Te oczekiwania sprawdziły się w całości. Choć zanim z uwagą przeczytałem okładkę albumu, byłem przekonany, że Emil Brandqvist jest pianistą. To właśnie fortepian, na którym gra Tuomas Turunen tworzy skandynawski, opisany powyżej nastrój płyty. Jego gra jest niezwykle konsekwentna, melodyjna, zimna, choć w jakiś przedziwny sposób nie jest denerwująca, mimo dominacji prawej ręki i najwyższych rejestrów instrumentu, za czym raczej nie przepadam.

Album zawiera 11 kompozycji, z których 9 jest autorstwa lidera, a pozostałe dwa napisał wspomniany już Tuomas Turunen, tworzących spójną całość, rodzaj suity, która mogłaby być również ścieżką dźwiękową jakiegoś ambitnego szwedzkiego filmu fabularnego, w którym większość akcji toczyłaby się w wietrzne zimowe wieczory.

Lider postanowił twórczo wykorzystać kwartet smyczkowy, również wcześnie mi zupełnie nieznany. Podejrzewam, że muzycy Sjostromska String Quartet często grywają muzykę poważną. W kompozycjach Emila Brandqvista ich instrumenty pełnią rolę dodatkowego muzycznego tła, służąc również poszerzeniu skali dynamiki prezentowanej przez zespół. Są zdecydowanie na drugim planie, jednak pozostają ważnym elementem przemyślanej koncepcji brzmieniowej albumu. Cały skład wygląda na dość eksperymentalny – trio prowadzone przez perkusistę i klasyczny kwartet smyczkowy, jednak „Breath Out” to europejski jazzowy mainstream w skandynawskim wydaniu.

Wielbiciele skandynawskiego mainstreamu będą z zakupu tego albumu bardzo zadowoleni, choć pewnie niczym ich album tria  Emil Brandqvist nie zaskoczy. Mnie zaskoczył, w szczególności faktem, że to nie pianista jest liderem tria firmującego album i że można z nim spędzić letni wieczór, mimo, że ma zdecydowanie kontemplacyjny i raczej zimowy charakter, jak większość skandynawskiej muzyki. Uprzedzając pytania – są w krajach skandynawskich muzycy, którzy zupełnie nie wpisują się w ten stereotyp – jak choćby Nils Landgren.

Album wydała mało znana wytwórnia Skip i należy on do tych płyt, w które trzeba zaopatrzyć się tu i teraz, bowiem za kilka lat może być zwyczajnie niedostępny, a to jeden z tych albumów, do których z pewnością będziecie często wracać.

Emil Brandqvist Trio & Sjostromska String Quartet
Breathe Out
Format: CD
Wytwórnia: Skip
Numer: 4037688911522