12 lipca 2015

Jaco Pastorius - The Criteria Sessions: Modern American Music . . . Period!

Z pewnością duża część, a być może nawet całość zawartej na tym krążku muzyki w takiej, czy innej postaci była już dostępna. Do mnie dotarła dotąd mniej więcej połowa tego materiału. Pozostała część jest dla mnie nowa, a album wydany mniej więcej rok temu dotarł do mnie dopiero teraz. Fani, wyznawcy i czciciele talentu Jaco Pastoriusa otrzymali zatem rodzaj świętego Graala. Sesja próbna nagrana w Criteria na Florydzie w 1974 roku zawiera wczesne wersje kompozycji, które kilkanaście miesięcy później zmieniły świat gitary basowej, kiedy wszyscy mogli pójść do sklepu i kupić sobie debiutancki album nazwany zwyczajnie „Jaco”. O tej płycie przeczytacie tutaj:


Skromna produkcja i remastering z użyciem ponoć jedynego zachowanego acetatu z sesji nie zapewniają oczywiście jakości dźwięku zbliżonego nawet trochę do dzisiejszych możliwości technicznych. Płyty jednak da się słuchać, a niezwykły i niepowtarzalny puls gitary basowej Jaco Pastoriusa jak zwykle w przypadku jakichkolwiek nagrań z jego udziałem, góruje nad wszystkim.

Nagrania z 1974 roku nie stanowią najwcześniejszej zachowanej pamiątki niezwykłego talentu Jaco Pastoriusa, niepowtarzalnego połączenia ducha Charlie Parkera, muzycznego talentu i harmonicznej wyobraźni z nienaturalnie dużymi dłońmi sprawiającymi, że dla większości niemożliwe pozycje na gryfie były dla Jaco dziecinną igraszką. Te najwcześniejsze, pochodzące jeszcze z 1968 roku, to rodzinne ciekawostki i przypadkowe rejestracje dokumentujące współpracę z niekoniecznie najlepszymi zespołami z Florydy najlepiej udokumentowane są na krążku dostępnym z książką Billa Minkowskiego – „Jaco: The Extraordinary and Tragic Life of Jaco Pastorius”.

To właśnie w 1974 roku Jaco Pastorius zarejestrował swoje dwa debiuty – wydany po raz pierwszy oficjalnie w 2014 roku „The Criteria Sessions” i ten koncertowy – wydany przez wytwórnię Paula Bleya wkrótce po nagraniu, nie posiadający tytułu, zawierający zapis koncertu w wykonaniu Jaco Pastoriusa, Paula Bleya, Pata Metheny i Bruce’a Ditmasa, dziś często nazywany „Jaco”, co prowadzi do pomyłek ze studyjnym albumem z 1976 roku. Ten album jest również oficjalnym debiutem nagraniowym Pata Metheny.

O tej płycie pisałem kilka lat temu tutaj:


Album „The Criteria Sessions” jeśli przymknąć oko na odbiegającą nieco od standardów z połowy lat siedemdziesiątych jakość realizacji nagrań, można uznać za profesjonalną płytę. Krążek zawiera utwory później wielokrotnie grane przez Jaco Pastoriusa – „Kuru” i „Havona / Continuum” oraz kolejną, w zasadzie jedną z pierwszych, zagraną solo improwizację na temat kompozycji „Donna Lee” Charlie Parkera. Liderowi towarzyszą muzycy, którzy później pojawiają się na płycie „Jaco” – Don Alias, Bobby Economou, Alex Darqui i Othello Molineaux. Album, oraz równolegle emitowany przez muzyczne telewizje film biograficzny pomógł wyprodukować basista zespołu Metallica – Robert Trujillo.

Muzyka Jaco Pastoriusa jest nierecenzowalna, nawet w tak wczesnej fazie rozwoju swojego talentu był absolutnym fenomenem, geniuszem, którego rozpoznaje się od pierwszej zagranej nuty. Jaco był też talentem, który nie miał wiele szczęścia w muzycznym biznesie i sporo kłopotów w życiu osobistym. Każdy dźwięk przez niego zagrany wart jest obecności w Waszych głowach, a płyta „The Criteria Sessions” nie jest tylko muzyczną ciekawostką archiwalną. To ważna płyta w jego dorobku…

Jaco Pastorius
The Criteria Sessions: Modern American Music . . . Period!
Format: CD
Wytwórnia: Jaco Pastorius INC / Omnivore

Numer: 816651016068

Brak komentarzy: