27 lipca 2015

Jukka Perko & Iiro Rantala – It Takes Two To Tango: Parko & Rantala Duo Art

Duet Jukka Pero i Iiro Rantali to z pewnością Święty Graal dla fanów fińskiego jazzu. To również kolejna odsłona wyśmienitego cyklu Duo Art wytwórni ACT Music. W tej serii ukazały się już między innymi albumy Adama Bałdycha z Yaronem Hermanem, Philipa Catherine z Martinem Windem, Vincenta Peirani z Emile Parisienem, czy Rity Marcotulli z Luciano Biondinim. Seria to wręcz niezwykła, określona formułą pozwalającą artystom skupić się na każdym dźwięku i jednocześnie zakładająca w większości przypadków proste, niemal spontaniczne, często jak za dawnych czasów jednodniowe nagrania.

Seria jest o tyle ważna dla wytwórni ACT Music, że zanim jeszcze na dobre powstała, dorobiła się własnego samplera w postaci dwupłytowego albumu „Duo Art: Creating Magic”. W istocie większość duetów zapisanych na płytach serii ma magiczną moc przyciągania do głośników nawet tych, którzy uciekają jak najdalej słysząc o jakiejkolwiek jazzowej płycie. Podobnie jest w przypadku jednego z najnowszych albumów serii – płyty „It Takes Two To Tango” nagranej przez Jukkę Perko i Iiro Rantalę.

Obaj muzycy współpracują z wytwórnią od dłuższego czasu. Postacią bardziej znaną w Polsce jest pianista Iiro Rantala, głównie za sprawą współpracy z Adamem Bałdychem. Iiro Rantala to muzyk niezwykle aktywny, ma na swoim koncie około 20 albumów. Podobną aktywność wykazuje jego rówieśnik – dla Finów na zawsze opromieniony sławą występów w orkiestrze Dizzy Gillespie 70th Anniversary Big Band saksofonista Jukka Perko. Biorąc pod uwagę rozmiar fińskiego rynku muzycznego, na którym potencjalnych nabywców płyt jest mniej więcej tylu, co w Warszawie i okolicach, trzeba od razu myśleć o międzynarodowej karierze. Finowie potrafią, co widać i słychać nie tylko w branży muzycznej.

Fiński duet Jukka Perko – Iiro Rantala doskonale wpisał się w klimat serii Duo Art. Dla mnie gra Iiro Rantali nie była zaskoczeniem, za to głęboki i pełen lirycznej melodyki ton saksofonu Jukki Perko to coś, czego nie spodziewałem się po muzyku pochodzącym z zimnego kraju.

Album wypełniają przeróżne kompozycje. Część pochodzi ze Skandynawii, to z pewnością melodie, które muzycy znają od dawna, część z nich to tradycyjny folklor, nie mogło też zabraknąć narodowego kompozytora Finów – Jeana Sibeliusa. Do tego jazzowy standard, melodia rosyjska i piosenka z repertuaru Charlesa Aznavoura. Zgodnie z tytułem albumu – niezależnie od źródła melodii, pomysłem na wspólne granie jest próba zagrania tych melodii w klimacie tanga, co udaje się niemal za każdym razem, choć z pewnością oryginalne aranżacje fińskich pieśni ludowych nie mają z gorącymi rytmami dokładnie nic wspólnego.

Jednak nic na siłę, nie znam wszystkich melodii z albumu w oryginale, ale mam wrażenie, że tango było w ich wypadku jedynie pretekstem do zabawy formą i rytmem kompozycji. Wspólnym mianownikiem całej serii Duo Art są całe pokłady muzycznej przestrzeni gotowe do zagospodarowania przez świadomego, wyposażonego w wyobraźnię słuchacza. To rodzaj powrotu do korzeni, tej muzyki trzeba słuchać uważnie, słuchać w sposób, który jest niestety coraz mniej popularny.

Niezwykle emocjonalna, choć wyciszona i delikatna muzyka fińskiego duetu z pewnością nie zabrzmi najlepiej w małych słuchawkach w metrze odtwarzana z telefonu komórkowego. Nawet tego nie próbujcie. Podarujcie muzykom godzinę wieczorową porą, a z pewnością będziecie do tego albumu wracać, a kolejne płyty z serii Duo Art znajdą się natychmiast na liście Waszych kolejnych zakupów.

Jukka Perko & Iiro Rantala
It Takes Two To Tango: Parko & Rantala Duo Art
Format: CD
Wytwórnia: ACT Music!
Numer: ACT 9585-2

Brak komentarzy: