11 października 2015

Various Artists – A Life In The Spirit Of Jazz: Siggi Loch

Siggi Loch świętuje 75 urodziny. Świętuje w sposób właściwy jednemu z najwybitniejszych jazzowych producentów wszechczasów. Wydając pięciopłytowy album dokumentujący swoje własne dokonania. „A Life In The Spirit Of Jazz: Siggi Loch” to starrannie wydany zestaw doskonale udokumentowanych nagrań wyprodukowanych przez Siggi Locha obejmujący utwory zarejestrowane w ciągu ponad 50 lat jego muzycznej kariery. W większości to oczywiście stosukowo nowe produkcje pochodzące z obszernego katalogu wytwórni ACT Music. Są również muzyczne rarytasy z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku, z czasów, kiedy Siggi Loch zajmował się produkcją w Warner Music.

Nieco naciągając historię, można uznać, że Siggi Loch to największy polski producent jazzowy, urodził się bowiem w Słupsku, choć było to w czasach, kiedy Słupsk nie leżał jeszcze na ziemiach odzyskanych, tylko na terenie Niemiec. To oczywiście nie ma żadnego znaczenia, bowiem Siggi Loch to niezależnie od biegu historii najnowszej, jedna z najważniejszych postaci europejskiej sceny jazzowej.

„A Life In The Spirit Of Jazz: Siggi Loch” to wydawnictwo doskonale opisane i uporządkowane. Pięć krążków wypełnionych po brzegi muzyką ułożono tematycznie.

Pierwszą płytę otwiera jedno z nagrań Sidneya Becheta, muzyka, który sprawił, że Siggi Loch zainteresował się jako kilkunastoletni młodzieniec muzyką jazzową. To jedyne nagranie tego zestawu, którego nie wyprodukował. Kiedy powstawało, w 1940 roku Siggi Loch dopiero przychodził na świat. Większość pierwszego krążka „The Beginning” to nagrania zrealizowane w początkach realizatorskiej kariery Siggi Locha, w większości dla Warner Music na terenie Niemiec. Ta płyta przypomniała mi kilka nazwisk, o których ostatnio zapomniałem, w tym niemal w Polsce nieznanego Klausa Doldingera, który był w owym czasie gwiazdą niemieckiej sceny jazzowej. Jego dyskografię z pewnością będę musiał nieco uzupełnić. Na tym krążku również znajdziecie przypomnienie świetnego albumu Jeana-Luca Ponty „More Then Meets The Ear” i równie wybornego duetu „Twin House” Larry Coryella i Philipa Catherine oraz historycznego spotkania Dave Brubecka z Gerry Mulliganem.

Drugi krążek to bluesowe i rockowe nagrania z bogatego katalogu realizacji Siggi Locha. Zawartość oparta jest w części na płytach „Lost Blues Tapes” i „American Folk Blues Festival”. Tu również znajdziecie koncertowego Jerry Lee Lewisa i wcześniej niepublikowane nagranie Spencer Davis Group z udziałem Stevie Winwooda. Klasycy gatunku w postaci Johna Lee Hookera, Memphis Slima, Willie Dixona, czy Buddy Guya w zasadzie nigdy nie grają źle, a ich koncertowe rejestracje z dawnych lat wcale nie są łatwo dostępne, a w związku z ograniczneniami budżetowymi – paradoksalnie brzmią lepiej – pozbawienie tego rodzaju muzyków asysty dużej orkiestry, z którą często występowali w późniejszym okresie z pewnością im służyło. To najmniej jazzowy album z całego zestawu, jednak zawiera niezwykle unikalne i w części dziś niedostępne już nagrania, przypominające jednczoeśnie pierwsze, bluesowe płyty wytwórni ACT Music.

Kolejny krążek otrzymał tytuł „Crossing Borders”, w tym przypadku oznaczający dokumentację muzycznych spotkań jazzu z innymi gatunkami. Najwięcej atencji Siggi Loch poświęcił projektom z serii „Jazzpana”, pojawiają się również rytmy flamenco, jazzowa interpretacja rockowego przeboju Stinga „Shadows In The Rain” z wybornego albumu Jensa Thomasa i Christofa Lauera z gościnnym wokalnym udziałem Sidsel Endresen i wiele innych atrakcji.

Kolejna, czwarta płyta nosi tytuł „Visions Of Jazz”. Tu pojawia się polski akcent w postaci nagrania „K8” z albumu „Imaginary Room”.  Ten krążek to kolejna wyśmienita reklama dla wielu albumów wytwórni ACT Music, zdominowany przez pianistów – Bugge Wesseltofta, Esbjorna Svenssona i Iiro Rantalę, Jacoba Karlzona i Michaela Wollny’ego. Jest też świetny duet Jacka DeJohnette i Bernarda Purdie – z albumu, który muszę koniecznie odnaleźć w jakimś sklepie – „Soul To Jazz II”.

Kolekcję zamyka krążek wypełniony nagraniami z cyklu koncertów „Jazz At Berlin Philharmonic” organizowanych przez ACT Music. Albumy z tych koncertów z konieczności zawsze zawierają skrót wydarzenia, co zawsze powoduje u mnie poczucie niedosytu. Długa lista artystów powoduje, że każdy gra jeden, góra dwa utwory i zanim się rozkręci, już ustępuje miejsca kolejnemu składowi muzyków. Wiem z relacji uczestników tych koncertów, że trwają zdecydowanie dłużej niż godzina z małym dodatkiem i od zawsze uważam, że powinny być wydawane w całości. O to też apeluję. Ten krążek zawiera przepiękne, zjawiskowe nagranie duetu fortepianowego Iiro Rantali I Michaela Wolny’ego „Tears For Esbjorn”. To jeden z wyróżniających się muzycznie momentó1) całego zestawu i nagranie, którego wcześniej nie słyszałem...

„A Life In The Spirit Of Jazz: Siggi Loch” to wyśmienita prezentacja dorobku życia Siggi Locha, to również doskonała reklamówka ACT Music, z pewnością każdy ze szczęśliwych posiadaczy tego zestawu zechce sięgnąć po cytowane na tych krążkach albumy. Tą strategię wytwórnia ACT Music stosuje od lat. Na mnie ona działa…

Various Artists
A Life In The Spirit Of Jazz: Siggi Loch
Format: 5CD
Wytwórnia: ACT!

Numer: ACT 7004-2

Brak komentarzy: