02 listopada 2015

New Simple Songs Vol. 7

„Love For Sale” – dziś trudno uwierzyć, że kompozycja Cole Portera w 1930 roku, kiedy powstała znalazła się na radiowym indeksie w związku z tekstem. Utwór powstał jako część muzycznej ilustracji teatralnego przedstawienia „The New Yorkers”. Na Broadwayu sztuka nie zrobiła jakiejś specjalnej kariery, ale „Love For Sale” jest grywane i śpiewane do dziś i z pewnością należy do tych melodii, które każdy bywalec jam sessions powinien znać.

Jak każdy dobrze napisany utwór, „Love For Sale” brzmi dobrze zagrane na dowolnym jazzowym instrumencie. Prezentację zaczniemy od polskiej wersji gitarowej. W roli głównej wystąpi Marek Bliziński, dziś nieco zapomniany, światowej klasy gitarzysta, któremu towarzyszą Paweł Jarzębski na basie i Janusz Stefański na bębnach.

* Marek Bliziński – Love For Sale – Wave

„Love For Sale” nie ma wzorcowego wykonania z okresu swojego powstania. Pierwsze nagranie pochodzi prawdopodobnie z 1931 roku. W roli wokalistki wystąpiła zapomniana dziś Libbi Holman, a pomimo zakazu emisji radiowej ta wersja zdołała wdrapać się na ówczesne listy przebojów. Dla mnie wzorcem jest nagranie Milesa Davisa z 1958 roku z albumu „’58 Sessions Featuring Stella By Starlight” z udziałem zespołu, który w tym samym składzie nagrał kilka miesięcy później „Kind Of Blue”.

* Miles Davis – Love For Sale – ’58 Sessions Featuring Stella By Starlight

„Love For Sale” posiada wiele wersji wokalnych. Dziś tekst śpiewany w przedstawieniu, do którego Cole Porter napisał ten utwór przez prostytutkę nie budzi oczywiście żadnych kontrowersji obyczajowych, a już z pewnością nie jest przedmiotem zainteresowania cenzury. Utwór śpiewały w zasadzie wszystkie wielkie wokalistki światowego jazzu. Ja najczęściej wracam do polskiego wykonania – duetu Grażyny Auguścik i Bogdana Hołowni.

* Grażyna Auguścik / Bogdan Hołownia – Love For Sale – Pastels

Z pewnością warto również przy okazji „Love For Sale” przypomnieć nieco dziś zapomniane nagranie Elli Fitzgerald z Joe Passem z płyty zarejestrowanej w połowie lat osiemdziesiątych – „Easy Living”.

* Ella Fitzgerald / Joe Pass – Love For Sale – Easy Living

Teraz coś zdecydowanie nowocześniejszego. Trudno uwierzyć, że od wydania albumu Joshua Redmana „Timeless Tales” minęło już ponad 17 lat, pamiętam premierę tej płyty i koncert w Akwarium. Wydaje się, że to było wczoraj…

* Joshua Redman – Love For Sale – Timeless Tales (For Changing Times)

„Love For Sale” grywali również pianiści. Wśród nich ten, który jako jeden z nielicznych muzyków, był często wymieniany jako ważne źródło inspiracji przez Milesa Davisa. Ahmad Jamal nagrywał „Love For Sale” kilka razy, najbardziej znane wykonanie z pewnością pochodzi z absolutnie fenomenalnego albumu „Ahmad Jamal’s Alhambra” z Chicago i zostało zarejestrowane w 1961 roku w klubie należącym wtedy do pianisty. Jego trio z Israelem Crosby i Vernelem Fournierem należy do najlepszych jazzowych trójek wszechczasów.

* Ahmad Jamal – Love For Sale – Ahmad Jamal’s Alhambra

Z kolei wzorcowe solowe wykonanie fortepianowe „Love For Sale” z pewnością należy do Arta Tatuma. Jeśli kiedyś znajdziecie gdzieś wielką paczkę płyt „The Complete Pablo Solo Masterpieces”, kupujcie w ciemno, to zestaw wart każdych pieniędzy…

* Art Tatum – Love For Sale – The Complete Pablo Solo Masterpieces

Wreszcie na koniec kolejne względnie nowe nagranie w tym zestawieniu. Rok 1993 i gwiazdorski skład - Wallace Roney, Ravi Coltrane, Geri Allen, Christian McBride i Kenny Washington.

* Wallace Roney – Love For Sale – Munchin’

Brak komentarzy: