01 stycznia 2016

Geri Allen – A Child Is Born

Geri Allen musi jeszcze trochę zaczekać na swoje miejsce w naszym radiowym Kanonie Jazzu. Należy do grona tych artystów, którzy najlepsze nagrania mają jeszcze z pewnością przed sobą. Jednak świąteczny czas rządzi się swoimi prawami. Do świątecznej części Kanonu Jazzu wejść jest nieco łatwiej, bowiem konkurencja zdecydowanie mniejsza. Nie wszyscy decydują się przecież na nagranie świątecznego albumu. Nasz tegoroczny świąteczny klasyk jest właściwie nowością, bowiem album ukazał się w 2011 roku.

„A Child Is Born” jest albumem solowym. Geri Allen gra tu na wszystkich instrumentach, bardzo klasycznych klawiaturach, najczęściej akustycznych. Nie sięga po instrumenty elektroniczne, choć fortepian elektryczny jest istotnym elementem brzmienia albumu. W kilku utworach pojawiają się również wokalistki i wokaliści. To jednak fortepian Geri Allen, wraz ze świątecznym repertuarem w jej własnych, często dalekich od oryginalnych aranżacjach znanych utworów są najważniejsze.

„A Child Is Born” to propozycja bezpieczna. Zadowoli wielbicieli tradycyjnych świątecznych klimatów (choć nie znajdziecie tutaj efektów specjalnych w rodzaju skrzypiącego śniegu, stukotu kopyt reniferów, dzwoneczków na ich szyjach, czy szumu wiatru). Zadowoli również tych, którzy poszukują w ramach tradycyjnych kompozycji odrobiny muzycznej inwencji, eksperymentów harmonicznych i jazzowej improwizacji, a chcą jednocześnie pozostać w bezpiecznych rejonach znanych wszystkim melodii.

Ten album momentami brzmi tak, jak mógłby brzmieć świąteczny album Keitha Jarretta, gdyby kiedykolwiek powstał (chyba, że coś mnie ominęło i o takiej produkcji nie usłyszałem). To jednak dla Geri Allen tylko komplement. Oznacza bowiem mistrzowską inwencję improwizacyjną i luźną, choć z wielkim szacunkiem do oryginałów interpretację znanych wszystkim melodii.

„A Child Is Born” to również garść kompozycji własnych, miniaturek zaledwie naszkicowanych, z pewnością godnych rozwinięcia na koncertach, jeśli takie w okresie świątecznym akurat artystka zagra.

Część dochodu ze sprzedaży płyty trafia na szlachetny kościelny cel, więc jeśli to dla Was ważne, dodatkowy argument (choć takich nie potrzeba, bowiem zawartość muzyczna jest najwyższej próby) do zakupu tego albumu jest na swoim miejscu.

Jeśli nie spodziewaliście się tak tradycyjnego podejścia do Świąt w wykonaniu muzycznej partnerki Ornette Colemana, Gary Thomasa, czy Steve’a Colemana – rozumiem to doskonale, bowiem ja również zamawiając ten album w ciemno spodziewałem się nieco bardziej niestandardowego podejścia do tematu.  Jednak wracam do tej płyty w grudniu dość często.

Geri Allen
A Child Is Born
Format: CD
Wytwórnia: Motema
Numer: 181212000696