28 stycznia 2016

New Simple Songs Vol. 14

Audycja wyemitowana 22 grudnia 2015 roku. W zasadzie temat może być tylko jeden. Trzeba znaleźć receptę na otaczającą nas wszystkich świąteczną muzyczną tandetę i przypomnieć, że poruszając się w samym założeniu nieco tandetnej muzycznej przestrzeni choinek, sań, reniferów i świętego Mikołaja, można znaleźć sobie na ten czas muzykę wartą uwagi, a być może już wkrótce kiedy świąteczne szaleństwo się skończy, wiele z płyt, które dziś zabrzmią będzie można kupić w niezwykle okazyjnej cenie. Kto bowiem słucha kolęd w środku lata? Mnie się zdarza, w szczególności jeśli są wybitne muzycznie, a innych na antenę wpuścić nie zamierzam. Zanim jednak w całości utoniemy w świątecznych przygotowaniach, chciałbym przypomnieć fragment niezwykłego, magicznego i bez wątpienia najlepszego w karierze Arethy Franklin nagrania. Pełna emocji i niezwykłej wręcz magii płyta „Amazing Grace” z 1972 roku dostępna jest dziś w wersji rozszerzonej, wypełniającej po brzegi muzyką nagrania z dwu koncertów artystki z New Temple Missionary Baptist Church w Los Angeles. Czemu u nas nie ma takich mszy?

* Climbing Higher Mountains - Aretha Franklin
* God Will Take Care Of You - Aretha Franklin

Krótkie przypomnienie najważniejszych świątecznych płyt zacząć jest najprościej od tej, która uznawana jest przez wielu za świąteczny album wszechczasów. Ja nie do końca fenomen tego albumu rozumiem, choć zasługi jego twórcy – Phila Spectora dla muzyki i przemysłu nagraniowego nie sposób przecenić. Za chwilę fragment albumu „A Christmas Gift For You From Phil Spector”, usłyszymy Darlene Love i zespół The Ronettes.

* White Christmas - Darlene Love
* Frosty The Snowman - The Ronettes

Kolejny fragment audycji zamierzam poświęcić jednej z najczęściej grywanych w jazzowym światku kompozycji kojarzonej ze świętami. To „Jingle Bells” – piosenka napisana w połowie XIX wieku przez Jamesa Pierponta, który niczym innym w swojej kompozytorskiej karierze raczej się nie wyróżnił. Za to wielu artystów jazzowych potrafi znaleźć naprawdę niezwykłe pole do interpretacji tej prostej przecież melodii – garść przykładów jakże różnych od siebie to Carla Bley, Bela Fleck i Brian Setzer.

* Jingle Bells - Carla Bley with Steve Swallow with The Partyka Brass Quintet
* Jingle Bells - Bela Fleck & The Flecktones
* Jingle Bells (Reprise) - Bela Fleck & The Flecktones
* Jingle Bell Rock - Brian Setzer with Biran Setzer Orchestra
* Boogie Woogie Santa Claus - Brian Setzer with Biran Setzer Orchestra

W tym roku znowu udało się znaleźć niezwykłe płyty świąteczne, które pełnią rolę płyt tygodnia, jakże różne od siebie, ale obie równie świąteczne i na tyle muzycznie ciekawe, że w zasadzie nie musicie ograniczać się do kilku zimowych tygodni i możecie do nich wracać o każdej porze roku. Nasze świąteczne albumy to „Christmas is 4 Ever” Bootsy Collinsa i „A Child Is Born” Gerri Allen.

* Santa's Coming (Aka Santa Claus Is Coming To Town) - Bootsy Collins
* Angels We Have Heard On High - Geri Allen

Na koniec, jak co roku, muzyczne życzenia od Bruce’a Springsteena, który już niedługo rusza ze swoim zespołem w kolejną trasę, na razie po USA, ale ma nadzieję, że w 2016 roku odwiedzi również Europę, czego sobie i Wam wszystkim życzę…


* Santa Claus Is Coming To Town - Bruce Springsteen & The E Street Band

Brak komentarzy: