31 października 2016

Hans Ek with Royal Stockholm Philharmonic Orchestra – E.S.T. Symphony

Ten album jest pierwszym z niezliczonej ilości projektów muzycznych wspominających działalność słynnej grupy Esbjorna Svenssona, o którym mogę napisać, że mógłby również powstać z udziałem nieżyjącego już pianisty. Oczywiście e.s.t. bez Esbjorna Svenssona nie będzie już nigdy tym samym zespołem. Dan Berglund i Magnus Ostrom unikają zresztą prób bezpośredniej reaktywacji słynnego zespołu, którego marka, jak żadna inna we współczesnym europejskim jazzie ma wartość komercyjną, którą łatwo można by ciągle zamienić na pozajazzową popularność i sukces finansowy. Muzycy wspominają swojego zmarłego przyjaciela, skupiając się jednak na swoich własnych karierach i jedynie od czasu do czasu sięgając po starsze kompozycje, które grali wspólnie.

Projekt „E.S.T. Symphony” jest w zasadzie pierwszym tak zdecydowanie i bezpośrednio odnoszącym się do repertuaru e.s.t. albumem, w którego nagraniu wzięli udział wspólnie Dan Berglund i Magnus Ostrom. Za jego powstanie odpowiedzialny jest sprawca całego zamieszania, sprawnie dowodzący orkiestrą szwedzkiej królewskiej filharmonii, Hans Ek. Skład uzupełniają wyśmienici jazzowi muzycy, w tym jeden z największych fanów twórczości Esbjorna Svenssona, wyborny pianista wywiązujący się genialnie z najtrudniejszej w tym projekcie roli – Iiro Rantala, a także wschodząca gwiazda, saksofonista – Marius Neset, a także Verneri Pohjola i Johan Lindstrom.

Nagranie albumu „E.S.T. Symphony” jest efektem wcześniejszej pracy Hansa Eka z Magnusem Ostromem i Danem Berglundem. Muzycy od kilku lat koncertowali w Europie wykorzystując różne orkiestry i używając na afiszach nazwy „Editing Esbjorn Svensson Trio”.

„E.S.T. Symphony” to rodzaj symfonicznego odczytania największych koncertowych przebojów formacji e.s.t. Niemal wszystkie aranżacje przygotowano od nowa z myślą o wykorzystaniu orkiestry. W miarę niezmienioną pozostawiono jedynie oryginalną aranżację Esbjorna Svenssona w „Dodge The Dodo”. W efekcie powstały niezwykle przestrzenne, pełne symfonicznego rozmachu, choć lekkie i podane bez zbędnego patosu interpretacje najciekawszych kompozycji muzyków e.s.t.

Dla mnie najjaśniejszym punktem tego albumu jest melodyjna, momentami frywolna i zawieszona gdzieś ponad brzmieniem orkiestry gra Iiro Rantali. Miał najtrudniejsze zadanie. Muzyczną zawartością albumu są przecież najbardziej rozpoznawalne kompozycie napisane wspólnie przez zespół, którego ważnym ogniwem był niezwykle rozpoznawalny, wyrazisty i uwielbiany przez fanów Esbjorn Svenssson. Iiro Rantala zadanie wykonał wyśmienicie, pozostał sobą zachowując jednocześnie charakter muzyki e.s.t. Bez wątpienia pomogli mu w tym pozostali muzycy. Niezmiennie zadziwia mnie również tempo rozwoju talentu Mariusa Neseta. Z pewnością „E.S.T. Symphony” to jedna z najciekawszych nowości ACT Music w tym roku.

Hans Ek with Royal Stockholm Philharmonic Orchestra
E.S.T. Symphony
Format: CD
Wytwórnia: ACT!
Numer: EST 9034-2

Brak komentarzy: