20 października 2016

Iiro Rantala, Lars Danielsson, Peter Erskine - How Long Is Now?

Skład i wytwórnia w zasadzie sprawiają, że taki album to bezpieczny zakup w ciemno. To nie mogło się nie udać. Trójka wybitnych muzyków, kameralne i komfortowe warunki pracy, garść specjalnie na tą okazję napisanych przez wszystkich uczestników sesji utworów i parę dość dziwnie wybranych klasycznych melodii. Z pewnością taki zestaw gwarantuje co najmniej dobry album. Jednak półki sklepowe uginają się spod co najmniej dobrych albumów, które rywalizują o uwagę i pieniądze ludzi kupujących płytowe nowości. Dlaczego więc warto wybrać akurat „How Long Is Now?”?

Ze wstępniaka dowiadujemy się, że Iiro Rantala chciał nagrać album zawierający „simple melodies that people can remember”, czyli chciał wypełnić płytę prostymi melodiami, które ludzie łatwo zapamiętają. To raczej się nie udało. Wśród napisanych na potrzeby tego albumu kompozycji Iiro Rantali nie znajdziemy jazzowego superprzeboju. Nie odbiera to w żaden sposób atrakcyjności tym kompozycjom. Oznacza jedynie, że nie powstał żaden nowy jazzowy standard, który na stałe zagości na popularnej scenie muzycznej. Powstało za to sporo całkiem zgrabnych kompozycji stylowo zagranych przez trójkę doskonałych muzyków.

Różnorodność płyty nie oznacza braku pomysłu, a jedynie niezwykłą wiedzę tworzących ją artystów. „Bruno” jest nowoczesną wersją ilustracji niemych amerykańskich komedii sprzed niemal wieku. „Snapchat” to ponadczasowy jazzowy standard, który mógłby zostać zagrany zarówno w luksusowym lobby hotelu w Las Vegas, jak i w zadymionym nowojorskim barze. Tytuł sugeruje, że mamy tu do czynienia z nowoczesną formą muzycznego tła, które w wirtualnej przestrzeni każdy musi sobie sam zorganizować. Tak zupełnie na marginesie – to ciekawe, że twórcy wirtualnych przestrzeni do spotkań nie wpadli jeszcze na pomysł, żeby w swoich aplikacjach emitować w tle kawiarniany dźwięk, jaki znamy z wielu nagrań klubowych sprzed lat… To byłoby ciekawe.

„Voyage” Kenny Barrona, „Litte Wing” Jimi Hendrixa i „Kyrie” Jana Sebastiana Bacha (fragment z konglomeratu 4 kompozycji nazywanych dziś wielką mszą h-mol) to utwory stanowiące klucze do muzycznych korzeni Iiro Rantali. Ten najdalszy sięga czasów, kiedy w wieku 7 lat muzyk śpiewał utwory Bacha w kościelnym zapewne chórze dziecięcym.

Muzyka brzmi niezwykle świeżo, optymistycznie i przestrzennie. Duża w tym zasługa realizacji dźwięku, a w szczególności wyśmienicie zarejestrowanych, niezwykle dźwięcznych wysokich rejestrów fortepianu.

Bardziej powściągliwy niż zwykle Peter Erskine i przywołujący tureckie klimaty („Taksim By Night”) Lars Danielsson doskonale uzupełniają pomysły lidera, który stara się odejść od klasycznego schematu, który jazzowa tradycja niemal narzuca zespołom grającym w składzie fortepian – kontrabas – perkusja.

„How Log Is Now?” to doskonały album dla każdego, pewnie na szczytach list sprzedaży płyt w Polsce go nie znajdziecie, podobnie jak na promocyjnych półkach w stacjonarnych sklepach, co po raz kolejny będzie oznaczało szkodę dla muzycznej edukacji młodego pokolenia.

Iiro Rantala, Lars Danielsson, Peter Erskine
How Long Is Now?
Format: CD
Wytwórnia: ACT!
Numer: ACT 9823-2

Brak komentarzy: